Copa America/ Kolumbia mposht Uruguajin, në finale e pret Argjentina… (video)

Picture of INA
INA

11/07/2024

Njëzet e tre vjet pas suksesit të vetëm në këtë event, Kolumbia rikthehet në finalen e Copa America dhe do të sfidojë kampionët e botës dhe mbajtësit e titullit, Argjentinën (në orën 2 të mëngjesit të së hënës), të cilët ishin fitues ndaj Kanadasë një ditë më parë. Kolumbianët fituan një gjysmëfinale që ishte më intensive se spektakolare kundër Uruguajit të Marcelo Bielsas.

Në këtë ndeshje, mundësitë ishin më të rralla se duelet. Në pjesën e parë, sulmuesi uruguajan Darwin Nunez, sekuenca e bukur e të cilit në hyrje të zonës u mbyll me një gjuajtje disa centimetra nga shtylla (17’) dhe gjuajtja shumë jashtë qendrës (28’), ishin ndër të vetme për të gjallëruar debatet.

Mesfushori Rodrigo Bentancur doli i dëmtuar nga fusha pas kontaktit (35’) dhe lotët e tij mezi u thanë në stol, teksa lojtari i Tottenham pa Kolumbinë të hapte rezultatin 1-0, pas një goditje nga këndi të James Rodriguez, të drejtuar për Jefferson Lerma (39’). Asistimi i gjashtë për ish-madrilenin në këtë edicion, një rekord i ri për atë që

Ndërsa skuadrat po shkonin drejt pushimit, Daniel Munoz, papritur humbi nervat. I paralajmëruar më parë, mbrojtësi i djathtë kolumbian iu përgjigj një provokimi të vogël nga Manuel Ugarte me një goditje me bërryl, sinonim i përjashtimit (45’+1). Një ndihmë për Celeste, por jo domosdoshmërisht për shfaqjen.

Në epërsi numerike, Uruguaji rriti intensitetin, duke vënë të gjithë energjinë e tij për të rikuperuar topin sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të shkuar sërish në sulm, duke u përballur me një kundërshtar të gatshëm të prishte lojën për t’i parandaluar. Mjaft për ta kthyer ndeshjen në marrëzi të gëzueshme për rreth njëzet minuta, deri në një finale mbytëse.

Sapo hyri në lojë, veterani Luis Suarez gjeti fillimisht shtyllën me një gjuajtje që shkoi drejt e në këndin e sipërm (71’), më pas ishte një tentativë nga distanca nga Federico Valverde që kulloti kolumbianin drejt (75’). Për një kohë të mbyllur në portën e tyre, Kolumbia u përgjigj me inteligjencë, duke u ngjitur në bllok për të vuajtur më pak, të ndihmuar edhe nga një kundërshtar tepër i nxituar dhe i ngathët.

Në fund takimi u mbyll 1-0 dhe Kolumbia siguroi mundësinë për t’u përballur me Argjentinën në finalen e Copa America 2024…

TË FUNDIT
2 orë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij
2 orë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”
2 orë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët
2 orë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
1 ditë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)
1 ditë
Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd
1 ditë
E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin
1 ditë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës
2 orë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
2 orë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

LEXO MË SHUMË

Netherlands' coach Ronald Koeman looks on during a press conference in Zeist on October 7, 2019, ahead of the Euro 2020 qualifying football match between Netherland and Northern Ireland on October 10. (Photo by Jerry Lampen / ANP / AFP) / Netherlands OUT

“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij

Kimmich Kimich

A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

belingam anglia

Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

jasir asani

klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

real madrid anceloti

Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd

portieri serb tre gishta provokon

Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)

ten hag manchester united

Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

INFO

NA NDIQ