CREDIT SUISSE publikon listën e milionerëve të Ballkanit, ja sa janë nga cilët shtete

ina-online
ina-online

30/11/2023

Banka zvicerane Credit Suisse ka publikuar listën e vendeve të Ballkanit Perëndimor, sipas numrit të milionerëve sipas pasurisë neto (në dollarë amerikan) bazuar në vlerësimin vjetor të pasurisë dhe pasurisë, përcjell INA.

Nga vendet e Ballkanit, në listë është Greqia që zë vendin e 38-të, ndërsa Serbia e zë vendin e 47-të nga 48 shtete.

Serbia ka 33 mijë milionerë, ndërsa Greqia 81.

Maqedonia e Veriut, Kosova, Shqipëria, Mali i Zi nuk janë në listë, por as vendet e tjera nga Ballkani.

Në vend të parë renditen SHBA-të me 25.580.000 milionerë të pabesueshëm, që në peshën globale të milionerëve zë 39.1 për qind.

Pas tyre është Kina me 6,190,000 milionerë dhe në vendin e tretë është Japonia me 3,366,000 milionerë.

Rusia është në vendin e 20-të.

E ndarë sipas rajoneve, Amerika e Veriut ka më shumë milionerë, e ndjekur nga Evropa, e ndjekur nga Azia.

Sipas vlerësimeve, në mesin e vitit 2021, në botë kishte 56 milionë njerëz, pasuria e të cilëve kalonte një milion dollarë amerikanë, nga të cilët pothuajse 40% jetonin në Shtetet e Bashkuara. Pasuria e përgjithshme neto e të gjithë milionerëve ishte rreth 158.261 trilion dollarë.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

aksident-kercove-780x439

Aksident i rëndë në Kollar të Kërçovës, raportohet për viktima

fature-market

Shkup, qytetarët, në “mëshirën” e tregtarëve për rritjen çmimeve

IMG_9408

Marrëveshja BDI & ASH-Sela për listat e përbashkëta drejt finalizimit?

arm

A do të kthehet shërbimi ushtarak? Dikur pa ushtri të kryer nuk të jepnin as nuse!

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski shpalli kandidaturën për mandatin e dytë për president

INFO

NA NDIQ