Cyrih: 17 piktorë e skulptorë shqiptarë ekspozojnë punimet e tyre artistike, mes tyre dhe një kërçovar (FOTO)

INA
INA

27/01/2024

Bëhet e ditur se në Spreitenbach të Cyrihut, 17 piktorë e skulptorë shqiptarë ekspozojnë punimet e tyre artistike, transmeton albinfo.ch.

Ekspozitat e punimeve të artistëve shqiptarë në Zvicer, padyshim kanë për qëllim promovimin e kulturës dhe identitetit, por dhe artit në përgjithësi, duke sjellë përpara publikut zviceran historinë, traditën dhe vlerat kulturore të vendeve të origjinës. Ky përfaqësim i artit në një vend tjetër, si Zvicra shërben edhe si një formë e diplomacisë kulturore.

Ekspozimi i veprave të 17 artistëve shqiptarë nga Shqipëria, Kosova e Lugina e Preshevës në Galerin e qytetit të Spreitenbach, ku hapi siparin dje (26 janar 2024) dhe do të qëndroj e hapur deri më 1 mars, mund të kontribuojë edhe në ndërtimin e kontakteve dhe marrëdhënieve pozitive ndërmjet Shqipërisë, Kosovës dhe Zvicrës.

Në hapje mori pjesë dhe Ambasadori i RSh-së në Bernë, z.Mustafa Nano, i shoqëruar nga Sekretari i Pare, z.Valon Gashi, diplomatë nga Ambasada e Republikës së Kosovës, Konsullata Përgjithshme e RKS-ë në Cyrih e Gjenevë, artistë e shumë qyetar.

Këto ekspozita ndërkombëtare japin mundësinë për piktore shqiptarë të ndajnë talentin e tyre me një audiencë më të gjerë. Kjo mund të çojë në njohjen e tyre ndërkombëtare dhe rritjen e vlerës së tyre në skenën artistike globale.

Krahina e Kërçovës u presentuat denjësisht nga Artisti jonë Urim Ramazani – Ramazero, njëher dhe si kërçovar i vetem në këtë rreth.

Burimi: albinfo.ch

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-02-26-00-40-56-655_com.facebook.katana-edit

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

punetoret-800x445

Si e humbi jetën mërgimtari 43 vjeçar në Itali

protesta-nju-jork2

Shoqata Malësia e Madhe në New York, zgjodhi kryesinë e re : Kryetar i ri me mandat dy vjeçar u zgjodh Senad Lulanaj

shtetesia amerikane lotaria

Tarifat e aplikimit për shtetësi amerikane do të rriten për herë të parë në 8 vjet

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

xhelal xheladini

Ndërroi jetë këngëtari kumanovar i hiteve të mëdha Xhelal Xheladini

policia gjermane gjermani

41-vjeçarja nga Maqedonia goditet me thikë nga burri i saj në Gjermani në sy të djalit të saj të mitur

Kurani

Në Shqipëri restaurohet Kurani 100-vjeçar

supermarketet-800x445

Në të ardhmen, Coopi zviceran do të shesë perime nga Shqipëria

INFO

NA NDIQ