Daçiq “çmendet” pas paralajmërimeve se Ukraina do ta njoh Kosovën!

Picture of ina-online
ina-online

07/08/2023

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se Serbia po i përcjell “me kujdes” qëndrimet e Ukrainës për çështjen e Kosovës dhe se me njohjen e pavarësisë së Kosovës, “ai vend do të dëmtonte veten”.

Daçiq, lidhur me deklaratën e analistit Edward Joseph, i cili tha se me nënshkrimin e letrës dërguar BE-së, SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, Ukraina është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës, tha se në këtë mënyrë Ukraina do të shkelte parimin e mbrojtjes së integritetit territorial.

“Me njohjen e Kosovës, Ukraina do t’i bënte vetes një dëm të madh, sepse do të shkelte parimin e mbrojtjes së integritetit territorial të shteteve.

Ne do t’i monitorojmë me kujdes pikëpamjet e tyre për këtë çështje”, tha Daçiq.

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme të Ukrainës, Oleksandr Merezhko, është një nga nënshkruesit e letrës drejtuar BE-së dhe SHBA-së, në të cilën kërkohet që të “mbajnë një qëndrim më kritik ndaj Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq”, për të cilin Joseph tha se nënshkrimi i tij ishte më i rëndësishmi.

TË FUNDIT
16 orë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)
16 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
2 ditë
Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare
2 ditë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke
2 ditë
Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok

ME TE LEXUARA

16 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
16 orë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

LEXO MË SHUMË

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

vrasje

Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare

Jorn-Rohde

Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke

Policia-e-Kosoves-800x445

Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

william walker uoker kurti

Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

Christopher Hill Kristofer

Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

INFO

NA NDIQ