Daçiq: Ia kam bërë të qartë Cholletit se nuk ka njeri në Serbi që e njeh pavarësinë e Kosovës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq e ka përsëritur se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Ai tha sot se këtë ia ka bërë të qartë edhe këshilltarit të lartë në Departamentin e Shtetit, Derek Chollet, i cili dje qëndroi për vizitë në Beograd.

Daçiq tha se i ka thënë Cholletit “se nuk ka njeri në Serbi që do ta pranojë pavarësinë e Kosovës dhe se presidenti Aleksandar Vuçiq është garantuesi kryesor i paqes dhe stabilitetit në rajon”.

Daçiq për televizionin Prva tha se në takim me Cholletin po ashtu ka theksuar se Serbia është e gatshme për dialog, por se është e qartë se cilat janë vijat e kuqe.

Ai tha se nuk ka rinegociim të Asociacionit të Komunave Serbe, se Serbia nuk është e gatshme të njohë pavarësinë e Kosovës as në mënyrë direkte as indirekte dhe se Serbia nuk do të lejojë pogromin e serbëve në Kosovë.

Chollet në dy ditët e fundit edhe gjatë qëndrimit në Kosovë e Serbi e përsëriti se palët duhet të marrin vendime të vështira dhe se zgjidhja afatgjatë kërkon guxim politik.

TË FUNDIT
7 orë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
10 orë
Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të
1 ditë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
1 ditë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore
1 ditë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore
1 ditë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
10 orë
Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të
7 orë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
1 ditë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

LEXO MË SHUMË

Dodik

Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!

vucic

Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

mitsotakis

Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore

Ivan Anushiq

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

edi rama shkup

Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit

INFO

NA NDIQ