Daçiq në Shkup: Maqedonia dhe Serbia kanë marrëdhënie vëllazërore

Picture of ina-online
ina-online

16/09/2023

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, në përkujtimin e 100 vjetorit të aviacionit maqedonas, që u mbajt sot në aeroportin sportiv “Stenkovec” afër Shkupit foli edhe për marrëdhëniet midis dy vendeve, përcjell INA.

“Dy vendet tona kanë marrëdhënie vëllazërore, si dhe bashkëpunim të shkëlqyeshëm në kuadër të iniciativës për Ballkanin e Hapur dhe në forume të tjera rajonale”, tha Daçiq.

Ai shtoi se përmes kësaj ngarje do të përcjellin një mesazh politik se dy vendet janë të vendosura të forcojnë më tej marrëdhëniet për një të ardhme më të begatë për qytetarët e tyre.

“Serbia dhe populli serb i urojnë popullit maqedonas dhe të gjithë qytetarëve të tjerë të Republikës së Maqedonisë së Veriut fat dhe sukses në çdo gjë që dëshirojnë, dhe dhëntë Zoti që në këto zona të mos fluturojnë avionë ushtarakë me detyra ushtarake, por gjithçka të jetë brenda korniza e shfaqjeve ajrore në mënyrë që njerëzit të gëzojnë paqe dhe prosperitet. Ju uroj gjithë të mirat dhe një udhëtim të shpejtë drejt BE-së”, tha Daçiq.(INA)

TË FUNDIT
31 sekonda
Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseini në MPB
4 minuta
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
2 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
4 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
4 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vazhdon zjarri masiv mbi Manastir, rrugët janë mbyllur
4 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
1 ditë
Ahmeti angazhon ekip ndërkombëtar në krye me Paul Williams, kërkon zgjidhje për “mosrespektimin e vullnetit të votuesve”
1 ditë
Vritet një ushtar i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Deri të premten i nxehti ekstrem mbi 40 gradë, më pas rënie të temperaturave
4 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
1 ditë
Arrestohet 65 vjeçari në Gostivar nën dyshimin se vodhi një biçikletë

LEXO MË SHUMË

qeveria e maqedonise

Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseini në MPB

Evzoni-border-station-800x445

Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

INFO

NA NDIQ