Daçiq: S’do të ketë njohje të pavarësisë së Kosovës e as anëtarësim në OKB

INA
INA

23/10/2023

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se Serbia nuk e ka ndryshuar politikën karshi Kosovës.

Daçiq në Kuvendin e Serbisë të hënën ka thënë se “Serbia s’do ta njohë pavarësinë e Kosovës e as nuk do ta lejojë hyrjen në OKB”.

“Dua të hedh poshtë çdo pretendim se kjo udhëheqësi e Serbisë ka ndërmarrë diçka kundër interesave kombëtare apo shtetërore.

Politika jonë është e qartë, që do të thotë se nuk ka njohje të pavarësisë së Kosovës, as hyrje në OKB, pasi kjo do të nënkuptonte se ata do të jenë të njohur si shtet”, ka thënë Daçiq, raporton “Tanjug”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

VUCIC kine

Serbia dhe Kina nënshkruajnë memorandum për pagesa në juan

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

Flamuri-Kosove-Serbi-768x432

Në samiti BE – Ballkani Perëndimor, Kosovës e Serbisë do t’i bëhet thirrje për normalizim

cedomir jovanoviq

Çedomir Jovanoviq: Do ta njihja Kosovën si shtet të shqiptarëve dhe serbëve që jetojnë atje

Radojcic avokati

Rasti Radoiçiq, flasin nga INTERPOL-i

shaip kamberi  shqiprim arifi

Zgjedhjet parlamentare në Serbi, shqiptarët e Luginës garojnë me dy lista – njëra e Shaip Kamberit dhe tjetra e Shqiprim Arifit

vucic-dacic

“Do kemi shumicë absolute”- Vuçiç shuan ‘ëndrrat’ e Daçiç për t’u bërë kryeministër

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

INFO

NA NDIQ