Dalin detaje të reja nga Eurovision 2023, zbulohen logo dhe slogani

Iliria News Agency
Iliria News Agency

31 Janar, 2023

Eurovizioni i këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin “United by Music”, me veprat e tij artistike që tregojnë zemrat që rrahin së bashku.

BBC tha se “pasqyron vetë origjinën e konkursit”, i cili fillimisht u krijua si një eksperiment transmetimi për të bashkuar Evropën.

Veprimtaria e sivjetme do të mbahet në Mbretërinë e Bashkuar, sepse është shumë e rrezikshme që organizimi të bëhet në Ukrainë, e cila fitoi në vitin 2022.

Flamujt e të dy vendeve janë përdorur si frymëzim për skemën e ngjyrave.

Një ceremoni zyrtare e dorëzimit, e organizuar nga Rylan Clark dhe AJ Odudu, do të transmetohet nga salla e St George’s në Liverpool në orën 19:00 GMT të martën në BBC Two.

Shumica e vendeve pjesëmarrëse do të zbulojnë gjithashtu se në cilën gjysmëfinale do të konkurrojnë.

Gjysmëfinalet më 9 dhe 11 maj do të shohin 31 konkurentë, ndërsa finalja e madhe do të jetë më 13 maj.

Mbretëria e Bashkuar, Franca, Spanja, Gjermania dhe Italia kualifikohen automatikisht në finale për shkak se paguajnë transmetuesit e tyre për të marrë pjesë. Ukraina gjithashtu do të shkojë direkt në finale si fituese e vitit 2022.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vis-pupa

“Më keq se turlia…”, Elvis Pupa ‘thumbon’ reperat shqiptarë!

nita

Nita e penduar nga ndarja me Shpatin, i dedikon dhe këngë?!

luizi gjyshen telefonon

Luizi telefonon fansen e tij, gjyshen Kristina (video)

armaldo luizi maestro

Nëse do lyeja flokët si Luizi dhe thonjtë si Kristi’! Maestro habit me deklaratën

armaldo kristi

Armaldo e shan gjatë intervistës, Kristi vjen live në emision

luizi policia

Luizi ‘kapet’ nga policia

kejsi

Keisi flet për prindërit e divorcuar

gruaja e diel një herë mat

Gruaja zbulon tradhtinë e burrit me shoqen e ngushtë në programin shqiptar

nita

“Ka gënjyer për fëmijët jetimë…”, Nita nxjerr keq Dea Mishel

INFO

NA NDIQ