Dalin fotot e brezit të dytë të Audi A3

Brezi i dytë Audi A3 sedan debutoi disa muaj më parë, dhe kjo makinë së shpejti do të arrijë në dyqanet evropiane, transmeton Telegrafi.

Me 4500 mm, A3 sedan i ri është 4 cm më i gjatë se paraardhësi i tij, ndërsa rrotat kanë mbetur të pandryshuara në 2.637 mm.

Makina është 20 mm më e gjerë se më parë (1,820 mm) dhe lartësia është rritur për 10 mm (1,430 mm).

Motori bazë i benzinës përdor një TFSI me tre cilindra 1.0 TFSI me 110 kuaj fuqi dhe një transmetim manual me 6 shpejtësi.

Motori më i fuqishëm i benzinës është një TFSI 2.0 me 150 kuaj fuqi. Përveç manualit, ky model do të dorëzohet edhe me një transmetim automatik S tronik me shtatë shpejtësi të dyfishtë.

Kur bëhet fjalë për variantin me naftë, klientëve u ofrohet një TDI 2.0-litra në opsione me 116 dhe 150 kuaj fuqi.

Versioni më i fuqishëm i naftës është i disponueshëm vetëm me transmetimin S tronik të lartpërmendur.

Audi A3 sedan i ri në Gjermani është me çmim 27,000 euro, që është çmimi i versionit bazë të benzinës me një motor me tre cilindra.