Dalja në pension në moshën 60-vjeçare për punëtorët e ndërtimit në rrezik

ina-online
ina-online

07/01/2024

Punëtorët e ndërtimit i druhen votimit të 3 marsit për nismën e të rinjve liberal-radikalë për pensionet. Nëse kjo kalon, do të nënkuptojë fundin e pensionit të parakohshëm në moshën 60 vjeç

Vetëm gjashtë muaj më parë, sindikatat dhe kontraktorët po përkëdhelin në shpinë për të festuar një arritje të përbashkët: 20 vjetorin e Fondacionit FAR për pension fleksibël në sektorin kryesor të ndërtimit. Që nga viti 2003, ndërtuesit e rrugëve, muratorët apo punëtorët e hekurishteve kanë mundur, falë kësaj zgjidhjeje të partneritetit social, të dalin në pension në moshën 60-vjeçare tashmë përmes zbritjeve shtesë të pagave.
Një mënyrë për të marrë parasysh ngarkesën e lartë fizike të punëtorëve të ndërtimit dhe për të lehtësuar problemet që rezultojnë në pension. Sindikatat flasin për një “arritje socio-politike” dhe sipërmarrësit gjithashtu vlerësojnë këtë “model pionier”. Më shumë se 28 000 punëtorë e kanë përdorur atë deri më tani.

“Nga mosha 50 vjeçare bëhet gjithnjë e më e vështirë”

Një prej tyre është Bernezi Peter Leuenberger. Në moshën 64-vjeçare, ai punoi për më shumë se katër dekada në ndërtim, së fundmi si kryepunëtor në kompaninë Marti AG. Gjyshi i tij dhe dy xhaxhallarët e tij tashmë punonin në ndërtim dhe ai vetë merrte pjesë në kantieret e ndërtimit kur ishte adoleshent. Ai i qëndroi besnik industrisë gjatë gjithë jetës së tij, me përjashtim të një pauze njëvjeçare si shofer.

Që nga viti 2019, ai me siguri është tërhequr nga FAR-i, por nuk është e pazakontë ta hasim atë në kantieret e përkohshme të ndërtimit në spitalin e ishullit të Bernës. Për shembull, ai aktualisht është i zënë me punë transformimi në sallat e operacionit. “Unë punoj kështu tre ose katër ditë në muaj, thjesht më bën të lumtur”, thotë ai.

Megjithatë, ai është i lumtur që do të dalë në pension para kohe. “Edhe me makina, është ende e vështirë të punosh në ndërtim.” Lagështia dhe i ftohti, në veçanti, u bëjnë të vështirë punëtorëve, shpjegon Peter Leuenberger. “Ne e ndiejmë atë gjithnjë e më shumë në kockat tona. Nga mosha 50 vjeçare bëhet gjithnjë e më e vështirë”.

Edhe në shtëpi, puna ndihej në trup. “Kam kërcitje aty-këtu, për shembull dhimbje në shpatulla dhe nyje,” thotë pensionisti. Veçanërisht në dimër ndihet reumatizma. “Kishte ditë kur mezi mund të shtypja tufën në makinën time të kompanisë për shkak të dhimbjes”.
Por shumë nga kolegët e tij kanë probleme më të rënda shëndetësore se ai, tregon ai. Ky sindikalist është edhe më i shqetësuar nga fakti se mosha e daljes në pension mund të rritet sërish për punonjësit e zyrës.

Nga mosha 50 vjeçare bëhet gjithnjë e më e vështirë

Bëhet fjalë për iniciativën për pensionet e të rinjve liberal-radikalë, e cila do të hidhet në votim më 3 mars. Kjo vë në rrezik daljen në pension të punëtorëve të ndërtimit në moshën 60 vjeç. Nëse po, mosha e daljes në pension do të rritet gradualisht nga 65 në 66 vjeç deri në vitin 2033, atëherë do të lidhej me jetëgjatësinë: do të rritej me 0.8 muaj në muaj të jetëgjatësisë shtesë. Rreth 67, 68 ose më shumë. Automatikisht.

Mosha e daljes në pension FAR gjithashtu do të rritet. Sepse kontrata kolektive e punës parashikon shprehimisht se periudha e përfitimit është “e kufizuar në pesë vitet e fundit që i paraprijnë moshës së zakonshme të daljes në pension AHV”. Nëse nisma e pensioneve kalon, kufiri për punëtorët e ndërtimit do të rritet gjithashtu në 61, 62 vjet ose më shumë.
“Kjo shkon plotësisht kundër qëllimit fillestar,” ankohet Nico Lutz, kreu i sektorit të ndërtimit të sindikatës Unia. Para prezantimit të modelit FAR, vetëm rreth një e pesta e punëtorëve të ndërtimit do të kishin arritur moshën e pensionit në gjendje të mirë shëndetësore, ndërsa pjesa tjetër do të kishte lënë punën e tyre më parë. Rreth një e pesta do të kishte vdekur ose do të kishte përfunduar në AI, specifikon Nico Lutz. 40% do të kishin ndërruar degë për shkak të ngarkesës. “Në moshën 60-vjeçare, shumë punëtorë ndërtimi janë mjaftuar fizikisht, nuk mund të durojnë një apo dy vjet më shumë,” thotë ai.

Pensionimi i parakohshëm kërcënohet në degët e tjera

Sindikatat do të mobilizohen kështu në një front të gjerë kundër nismës së të rinjve liberal-radikalë. Peter Leuenberger do të përfshihet gjithashtu, shkruan gazeta “Blick”, transmeton portali Shtegu. Duhet thënë se nuk është vetëm në industrinë e ndërtimit që kërcënohet pensioni i parakohshëm. Rregullat do të viheshin në pikëpyetje edhe në degë të tjera. Kështu, fate të ngjashme po përjetojnë edhe sektori i lyerjes dhe suvatimit, ai i mermerit dhe i granitit, madje edhe i punimeve të mbarimit në Zvicrën frëngjishtfolëse. “Në këta sektorë, një moshë më e lartë pensioni është thjesht e shkëputur nga realiteti,” kritikon Nico Lutz.

Ky nuk është mendimi i Shoqatës Zvicerane të Sipërmarrësve, e cila mbështet nismën e pensioneve pavarësisht pasojave për modelin FAR. Kjo është jashtë përgjegjësisë së përgjithshme sociale, për të garantuar sigurimin e pensionit afatmesëm, sipas zëvendësdrejtorit Marcel Sennhauser.

Sipas këtij të fundit, rritja graduale e moshës së daljes në pension, e shoqëruar me reformën e fundit të AVSH-së, do të siguronte ekuilibrin financiar të saj deri në vitin 2045. Ai thekson gjithashtu se sot Tashmë sot disa punonjës vazhdojnë të punojnë pas moshës 60 vjeç, apo edhe përtej moshës së pensionit./Shtegu.com

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

INFO

NA NDIQ