Danillovski: Omicron është fillimi i fundit të pandemisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2022

“Omicron është fillimi i fundit të pandemisë”, tha për “Kanal5” epidemiologu Dragan Danillovski. Sipas tij, izolimi nuk i nevojitet më askujt përveç profesionistëve shëndetësorë deri në 5 ditë.

“Të gjithë ata që janë asimptomatikë ose me pasqyrë të lehtë janë të lirë të punojnë, ndërsa ata që kanë simptoma më të theksuara shkojnë në mjekim shtëpiak. A mund të pranojmë që gjysma e vendit të shkojë në izolim? Mendoj se edhe nxënësit duhet të heqin maskat për ambiente të mbyllura.

Në të njëjtën kohë, certifikatat janë diçka e pakuptimtë në këtë mjedis ku virusi nuk respekton vaksinat dhe anashkalon imunitetin. Atëherë kë mbrojmë me certifikata? Vetëm në këtë mënyrë do të fitonim imunitet kolektiv, por kjo strategji nuk është e padëmshme në këtë periudhë, të moshuarit duhet të fshihen, ndërsa të rinjtë të ekspozohen”, sugjeron Danillovski.

Sipas tij, ndonëse vala e fundit ka nisur pesë ditë më parë, treguesit aktualë thonë se kulmi me disa mijëra të infektuar në ditë do të jetë në fund të këtij muaji dhe meqenëse spitalet nuk janë të mbipopulluara dhe numri i vdekjeve është në rënie nuk duhet të shqetësohemi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

Screenshot_2024-04-24-16-05-49-430_com.facebook.katana-edit

Shefik Bajrami shkel rëndë urdhrat e Ministrisë së Brendhsme, nxjerr nga shtabi i SPB – Tetovë policët e deleguar për të qenë pjesë të shtabit

inbound2841859219809297168

MPB me detaje për disa parregullsi në vendvotime në Shtip dhe Shkup

INFO

NA NDIQ