Daravellski kaloi natën në burg, sipas dënimit aty duhet të qëndroj 7 vjet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Ish drejtori i Doganës, Dragan Daravellski i arrestuar ditë më parë nga policia kufitare në “Tabanoc” do të vuaj dënimin me burg prej 7 viteve. Lënda e tij do të vjetërsohet në mars të vitit 2028.

“Në bazë të njoftimit nga Gjykata Themelore në Kumanovë vjetërsimi absolut i dënimit të ekzekutuar hyn në fuqi më 26.03.2028. Vjetërsimin e konstaton gjykata”, thonë nga Ministria e Drejtësisë.

Avokati i tij mbrojtës ka bërë kërkesë për rigjykim. Në arsyet e potencuara theksohet dënimi i tij në mungesë.

“Avokati i tij mbrojtës ka dorëzuar kërkesë për rigjykim për faktin se ai është dënuar në mungesë. Është formuar lëndë e cila i është ndarë këshillit penal për procedim të mëtejmë. Këshilli si fillim do t’i kërkon të dhënat nga institucioni ku ai po vuan dënimin, ndërsa më pas lënda do të dërgohet për mendim në Prokurorinë Themelore Publike. Pas kompletimit të dokumentacionit, këshilli penal do të sjell vendim”, njoftojnë nga Gjykata Penale Shkup.

Daravellski u arrestua mbi bazën e flet arrestit ndërkombëtare për masë efektive me burg i dënuar në mungesë në vitin 2007 duke u shpallur fajtor për “shpërdorim me detyrën zyrtare”, përkatësisht keqpërdorimin e 2.5 milion eurove. Gjykata kishte urdhëruar edhe konfiskimin e pasurisë deri në vlerë të dëmit buxhetor. Në vitin 2010 kishte nisur procedura e detektimit dhe konfiskimit të pasurisë së tij. Ndër pasuritë e para që u evidentuan nga autoritetet për menaxhimin e pronave të konfiskuara ishin një banesë luksoze në Shkup dhe një dyqan në Kumanovë. Autoritetet kishin hetuar dhe zbuluar edhe disa prona në emër të personave të tjerë, por që ndërlidheshin drejtpërdrejtë me Daravellskin duke bërë që në Vodno të Shkupit, t’i konfiskohet edhe një vilë vlera të cilës arrinte 1.4 milion euro.

Meqenëse sasia e konfiskimeve nuk mbulonte vlerën e dëmit në buxhet, Qeveria kishte vendosur t’i konfiskonte edhe aksionet në vlerë prej 2 milion euro në kompaninë e tij “Skotiha”. Më pas i ishin konfiskuar aksione me vlerës rreth 700 mijë euro nga kompania “Jugooprema”, ish fabrika e tullave në Kumanovë “KIK” dhe tri kompani të tjera “Kozjak”, “Tërgotekstil” dhe ZIK “Skaçkovce” në Kumanovë. Vlera e madhe e aksioneve ishte konfiskuar nga dy banka ku Daravellski posedonte aksione, IK Banka ku gëzonte 2.5 për qind të aksioneve dhe STATER Banka nga Kumanova.

Në vitin 2004 kishte kërkesë për ekstradimin e tij, por ai kishte arritur të arratiset nga burgu hetues ku ndodhej në Serbi. Një kërkesë ekstradimi u bë edhe në vitin 2013 të cilën autoritetet serbe filluan ta ekzekutojnë në vitin 2016, por pak minuta para dorëzimit të Daravellskit, policia serbe kishte mësuar se ai posedon shtetësi serbe dhe nuk u transferua në Shkup.

Më 10 janar të këtij viti ai derisa po udhëtonte nga Serbia për në Maqedoni me një makinë me targa të Kumanovës dhe bashkërisht me familjarët e tij, u detektuar nga policia kufitare si njeri me flet arrest aktiv dhe që duhet t’i nënshtrohet dënimit me burg. Daravellski ndodhet në burgun e “Idrizovës”. Alsat

TË FUNDIT
18 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
1 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
4 orë
Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ
1 ditë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
21 orë
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
1 ditë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji
9 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
1 ditë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
4 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

INFO

NA NDIQ