DARDAIOS dhe Epitafi në Kumanovë!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Sunaj Raimi

Këto ditë shumë shpesh dëgjuam e pamë reagime të individëve dhe institucioneve përkatëse e jopërkatëse rreth disa epitafeve të gjetura në lokalitetin antik Skupi.

Dëgjuam kritika për atë se si autoritetet ‘kompetente’ u treguan tejet neglizhente për trajtimin arkeologjik të këtyre monumenteve historike, për të cilat Ne, shqiptarët e këtyre trevave, konsiderojmë se kemi hise më shumë se çdo kush tjetër. Për ta vërtetuar arsyeshmërinë e këtij pohimi, e nxora në foto këtë pllakë guri, epitafin DARDAIOS, e cila gjendet në oborrin e Muzeut arkeologjik të Kumanovës, ku shkova dhe e fografova enkas për këtë shkrim.

Ky epitaf është gjetur dhe vendosur aty para shumë viteve, por deri më sot asnjë studiues shqiptarë nuk është marr seriozisht me ndriçimin shkencor të tij. Prandaj, apeloj deri te qeveritarët tanë dhe drejtuesit e institucioneve përkatëse, që të angazhohen më seriozisht në ekipimin e Grupeve ekspertuese arkeologjike, saherë që paraqitet nevoja për studime, gërmime dhe ruajtje të trashëgimisë tonë kulturore materiale. Sepse, nuk mund të parashikohet e ardhmja jonë si komb, pa e zbuluar dhe promovuar me fakte të kaluarën tonë.

E faktet historike dhe arkeologjike vazhdojnë të jenë në anën tonë. Unë si Sociolog i kulturës, me kënaqësi do të kyçesha nëpër projekte të këtilla hulumtuese, nëse do t’më ftonte dikush për ta dhënë kontributin tim.
Me respekt, Prof Sunaji.

TË FUNDIT
14 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
1 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
2 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
2 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

11 orë
“Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…”/ Detaje të reja për autorin e dyshuar të atentatit ndaj ish-Presidentit Trump
1 ditë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
8 orë
Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën
1 ditë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
2 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
11 orë
Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?
1 ditë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ