Dardanusi dhe “7 vëllezërit e tij”(VIDEO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Pllaka e zbuluar së fundmi që mendohet se daton nga shekulli i dytë, në mbishkrimin e të cilës figuron edhe emrin “Dardanus” ka arritur të trazojë opinionin në shekullin 21, përfshi edhe Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve.

Arkeologu pranë këtij Instituti, Sali Islami deklaron se Instituti në fjalë nuk ka ingerenca për të ndaluar gërmimet në zonën përkatëse, por se kjo varet nga organet tjera kompetente.

“Ne si institut sigurisht që kemi reaguar, i pritëm pak që të ftohen ujërat dhe gjakrat sepse u bëmë shumë emocional, e bëmë një reagim institucional edhe ne sepse nuk pajtoheshim me qasjen, mënyrën se si janë gjetur ato, nëse janë gjetur ashtu. Përndryshe Instituti kaq mund të bëj, sërish po e them se nuk ka kompetenca për me mujtë me i ndal punimet. Kjo varet nga organet tjera, por bashkëpunimin e Institutit e kanë pasur gjithmonë dhe vazhdojnë me e pas, si muzeu arkeologjik, si muzeu etnografik dhe të gjitha institucionet e trashëgimisë kulturore. Tani ka ngel me takime mes drejtorëve edhe shohim ndonjë koordinim”, tha Sali Islami, arkeolog.

Arkeologu Sali Islami I ftuar në emisionin “Pasdite” në Alsat, përmendi një fakt shumë të rëndësishëm, që në një artikull të vitit 1988, profesoresha Fanula Papazoglu thotë se në qytetin antik të Scupit janë gjetur 200 gurë me mbishkrime, nga këto 7 gurë përmbajnë emra të popullsisë vendase.

Sipas tij stela e fundit që u gjet me mbishkrimin “Dardanus” nuk është e vetmja.

“Puna e këtyre pllakave është kryer, këto shpëtuan të themi kushtimisht shpëtuan. E mira e krejt kësaj është se ky pluhur që është ngritur, për të ardhmen të paktën të na bëjë më të vetëdijshëm edhe ne shqiptarëve për gjetje të tilla”, tha Islami.

“Me një libër të një arkeologe gjatë kohës së Jugosllavisë hasa në një detaj shumë të rëndësishëm. Tani neve na ka bërë përshtypje vetëm përshkrimi “Dardanus”, gjithçka tjetër me pas shkru, s’na kishte interesua, ne na ka interesua vetëm pjesa “Dardanus”. Te libri i Fanula Papazoglu e hasa një shkrim, një artikull të botuar në vitin 1988 “Mbretëria Dardane dhe Ilire” e botuar nga Akademia e Shkencave Serbe, ajo në atë libër apo artikull e përmend një detaj shumë të rëndësishëm, ku thotë se në qytetin antik të Scupit janë gjetur 200 mbishkrime, 7 prej të cilave janë të popullsisë autoktone, nëse e marrim këtë informacion të saktë i bie që “Dardanusi” i ka edhe nja “7 vëllezër të tjerë””, tha Islami.

Sipas arkeologut Sali Islami rasti me pllakën “Dardanus”, paraqet alarm për kujdes më të madh në të ardhmen sidomos në rruajtjen e këtyre pllakave dhe ekspozimin e tyre për turistët.Alsat

TË FUNDIT
4 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
4 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
5 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
1 ditë
Siljanovska Davkova: Rajoni nuk ka nevojë për retorikë të zhveshur të BE-së, por logjikë të qëndrueshme të BE-së, jo për t’bllokuar
24 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
1 ditë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
24 orë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
5 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

orhan murtezi

Orhan Murtezani ministër për Integrime?

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

INFO

NA NDIQ