Dardha, fruti magjik që bën mrekulli me peshën

Picture of INA
INA

29/06/2023

Dardha është ushqim me bazë karbohidrate dhe mund të jetë pjesë e një diete të shëndetshme që mund t’ju ndihmojë të humbisni peshë.

Një dardhë e mesme, me peshë 178 gram, përmban rreth 100 kalori.Gjatë ditës ju duhet vazhdimisht të konsumoni më pak kalori sesa ato që djegni për të humbur peshë. Kjo njihet si një deficit kalori.Me kusht që një dardhë të përshtatet në marrjen e kalorive tuaja, ju mund të hani pa frikë të fitimit të peshës.Dardha gjithashtu është e mbushur me fibra me rreth 6 gram për fruta të mesme.

Kjo mund të jetë një ndihmë kur është fjala për humbje peshe.Fibra ngadalëson tretjen dhe shton pjesën më të madhe për t’ju ndihmuar të ndiheni të plotë. Gjithashtu ndihmon në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak duke e vonuar thithjen e sheqernave në qarkullimin e gjakut.

TË FUNDIT
2 ditë
ISHP: Ulje e rasteve të kollës së keqe në Maqedoninë e Veriut
3 ditë
Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike
5 ditë
Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive
1 javë
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij
1 javë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Klinika-Infektive-Shkup

ISHP: Ulje e rasteve të kollës së keqe në Maqedoninë e Veriut

ilir demiri

Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike

vaksina-anti-covid-19-scaled-1-1

Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive

kosi

Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij

cigar-elektronike1

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

shalqi

Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

spital-780x439-650x358

VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

INFO

NA NDIQ