DASH: Pozicioni i Mickoskit është në përputhje me Prespën

Picture of INA
INA

23/06/2024

Departamenti i Shtetit të SHBA-së ka konfirmuar se deklarata e mandatarit për kryeministër të Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickoski, mbi përdorimin e emrit kushtetues të shtetit në të gjitha kontekstet zyrtare është në përputhje me Marrëveshjen e Prespës. Mickoski, i cili së fundmi ka paraqitur propozimin për përbërjen e qeverisë dhe programin e saj, ka theksuar se do të bëjë betimin për kryeministër duke përdorur emrin kushtetues, dhe do ta përdorë atë jo vetëm jashtë vendit, por edhe në deklaratat verbale.

Departamenti i Shtetit thekson se Marrëveshja e Prespës, e cila adreson përdorimin e emrit të shtetit, është një arritje historike që ka kontribuar në zhbllokimin e përfitimeve të sigurisë në Evropën Jugore dhe Lindore. SHBA vlerëson rëndësinë e kësaj marrëveshje dhe rithekson angazhimin e tyre për të punuar me të gjitha palët për të ruajtur përfitimet që rrjedhin nga respektimi i saj.

TË FUNDIT
24 minuta
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
7 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
7 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

ME TE LEXUARA

5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
1 ditë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
24 minuta
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
2 ditë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?

LEXO MË SHUMË

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

INFO

NA NDIQ