FOTO/Peci: Dashnia ndaj atdheut, tregohet edhe nga vetë fakti se sa e punojmë tokën!

INA
INA

31 Korrik, 2023

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci ka vazhduar mbështetjen për bujqit e Kosovës. Ai thotë se, dashnia ndaj atdheut tregohet edhe nga vetë fakti se sa e punojmë tokën.

“Ramizi nga fshati Pirq i Komunës së Mitrovicës më rrëfeu me kënaqësi se si djali i tij Jetullahi la Gjermaninë dhe u kthye për të mbjellë një hektar më shumë me pjepër pasi që sipas tij, më shumë fitohet me një hektar shtesë me pjepra sesa angazhimi i tij vjetor si punëtor krahu në Gjermani.
Së bashku me djalin dhe nipin, përcjellin brez pas brezi traditën shekullore të kultivimit të pjeprit. Aktualisht kanë të mbjellur 2ha me pjepër dhe 1ha me shalqi.
Nga ana tjetër Ramizi është tejet i lumtur me investimin e MBPZHR prej rreth 350 mijë eurosh në sistem të ujitjes gjë që do t’i mundësojë që vitin e ardhshëm ta implementojë ujitjen pikë-pikë në arën e tij e si rrjedhojë pret dhe rritje të rendimentit.
Ramizi mban me krenari plisin e bardhë edhe në këto ditë të nxehta vere, duke u përsosur kështu simbolin e burrit punëtor e atdhetar”, ka shkruar ministri. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Donika Gervalla

Gërvalla pas letrës së Radoiçiqit: Konfirmon që shteti serb është i përfshirë, të sanksionhet regjmimi Vuçiqit

john kirby xhon kirbi

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Publikohen pamje nga “kështjella” e Radojçiqit, shikoni pasurinë të Pablo Escobarit të Ballkanit! (VIDEO)

tome-gashi

Tomë Gashi zbulon se kush e bëri të famshëm Radojçiqin në Kosovë, ja kë përmend!

kurti vucic

Kurti: Vuçiq e Radojiçiq si Millosheviqi e Arkani, dëshirojnë ta kthejnë rajonin në vitet 90-ta

Canak

Çanak: Ja pse në Banjskë dështoi skenari sipas yrnekut të viteve ‘90′

Ganimete Musliu Ganja

Ganja kërkon mobilizimin e deputetëve: Mos t’i lejojmë deputetët e Listës Serbe të futen në Kuvendin e Kosovës

Shaip Kamberi

Shaip Kamberi: Lëvizja e tankeve serbe në Luginë provokuese, qytetarët në frikë

KFOR KS

NATO-ja miraton forca shtesë për shkak të tensioneve në veri të Kosovës

INFO

NA NDIQ