Dashuria e Profetit ndaj Hatixhes

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Mars, 2023

Rexhail Ramadani

Kur e pa Profeti gjerdanin e Hatixhes gruas se tij disa vite pasi ajo kishte vdekur, filluan ti rridhnin lotet ne faqe.

Edhe pse Hatixheja kishte qene 15 vite me e vjeter se Profeti, Profeti per te kishte pasur ne zemren e tij nje dashuri te sinqerte dhe te pastert per te.

Gjersa po i rridhnin lotet ne faqe Profetit, Profeti po e kujtonte me shume mallengjim bashkeshorten e tij Hatixhen :

Profetin ne fillim e peshtynin ne fytyre, e kapnin per fyti, i hudhnin ferra para shtepise, i benin lloj lloj poshteri.

Prandaj ai e kujton gruan e tij HATIXHEN

Ai tha se per Hatixhen gjithmone ne zemer kam dashuri te pastert, sepse kur te gjithe me poshteronin, kur njerezit me peshytnin ne fytyre dhe isha i varfer dhe jetim ishte vetem Hatixheja ajo qe me donte.
Kur perjetoja nje deshperim te madh, ishte Hatixheja qe ma mbante doren kur shkoja ne shtepi dhe me bente te kuptoj se dashuria e saj do te zgjas deri ne fund te jetes se saj.
Gjithmone Profeti e kujtonte Hatixhen me lot ne sy dhe thoshte fjalet me te mira, e kujtonte me mallengjim dhe gjithmone ne zemren e Profetit kishte nje vend te vecante gruaja e tij Hatixhja.

THE LOVE OF THE PROPHET

When the Prophet saw his wife Khadijah’s necklace a few years after she had died, tears began to flow down his cheeks.
Even though Khadija was 15 years older than the Prophet, the Prophet had in his heart a sincere and pure love for her.
While the tears were flowing down the Prophet’s cheeks, the Prophet was remembering his wife Khadija more fondly:
At first, they spat in the Prophet’s face, grabbed him by the throat, threw thorns in front of his house, and did all sorts of things to him.
That’s why he remembers his wife HATIX
He said that I always have pure love for Khadija in my heart, because when everyone humiliated me, when people slapped me in the face and I was poor and an orphan, it was only Khadija who loved me.
When I experienced great despair, it was Khadija who held my hand when I went home and made me understand that her love will last until the end of her life.
The Prophet always remembered Khadija with tears in his eyes and said the best words, he remembered her fondly, and his wife Khadija always had a special place in the Prophet’s heart.

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

urim

Ja përse politika shqiptare në Maqedoni ka mbaruar, ka vdekur

armend asllani

Disa fakte ‘’notore’’ mbi dukurinë e korrupsionit dhe kriminalitetit të personave zyrtar në Maqedoni

KALOSH-CELIKU

RROSPIA

baton haxhiu

Mos, o “trim”

mero-baze

Vjosa Osmani, “telefoni i prishur” i Albinit

kim-mehmeti

Dinjitetin dhe nderin e shtëpisë tënde duhet t’i mbrosh vetë!

ali-ahmeti-edi-rama

Për Edi Ramën dhe Ali Ahmetin: Dilni nga “Ballkani i Hapur” i Serbisë së ministrit të Millosheviçit e ndihmojeni Kosovën

MUHAMERI

Serbia po shitet si e forta e Ballkanit, por harron se shqiptarët kurrë s’kanë qenë më të fortë se tani

dhuna ndaj policise serbet veri

Pse serbët etnikë sulmuan paqeruajtësit e NATO-s në Kosovë?

INFO

NA NDIQ