Dasma shkupjane e shekullit (FOTO)

Picture of INA
INA

16/09/2023

Nexha Gjema

Ja një histori interesante, supozoj se shumë prej jush nuk e dini… Ndodhi në vitin 1981, në Shkup (atëherë Jugosllavi, Maqedonia e Veriut e sotme 🇲🇰).

Burri në foto është Bobby Farrell nga grupi me famë botërore Boney M, i cili është fotografuar duke u martuar me një vajzë rome nga Shkupi, Jasmin Shaban. Dasma e tyre u zhvillua në Shkup dhe ishte një ngjarje e madhe. Ata kishin rreth 400 të ftuar, por kishte rreth 10,000 njerëz jashtë që brohorisnin. Gazetat e asaj kohe, siç shihet në foto, e quajtën atë “dasma shkupjane e shekullit”.

Ka shumë këngë të këtij grupi që sapo i ndegjon e kupton se janë motivu nga melosi ynë ballkanik…😊

The Balkans

Here’s an interesting story, I guess many of you didn’t know…. It happened in 1981, in Skopje (then Yugoslavia, today’s North Macedonia 🇲🇰).

The man in the picture is Bobby Farrell from the world famous band Boney M, who is pictured getting married to a Romani Skopjan girl, Jasmin Shaban. Their wedding took place in Skopje and was a huge event. They had around 400 guests but, there were approximately 10,000 people outside cheering. The newspapers at the time, as pictured, called it the ”Skopjan wedding of the century”.

TË FUNDIT
1 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
1 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
5 orë
Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen
5 orë
FOTOT/ Jo vetëm fanset më të zjarrta, këto janë partneret e jetës të futbollistëve të Kombëtares
5 orë
Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Banorët e fshatrave të Likovës një dekadë të etur për ujë, projekti zvarritet me vite
10 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike
1 ditë
Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë
5 orë
Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit
12 orë
Ky është parashikimi i motit për sot

LEXO MË SHUMË

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ramadani hysaj asani

FOTOT/ Jo vetëm fanset më të zjarrta, këto janë partneret e jetës të futbollistëve të Kombëtares

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

gold ag vullnet krasniqi

Rrëmujë dhe skandal në studio televizive, Gold AG e fyen gazetarin: “T’i q*** robtë” (VIDEO)

romeo-heidi-juli-1024x659

Flet Julian Deda, tregon me cilët ish-banorë të ‘BBV’ nuk ka më komunikim

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

INFO

NA NDIQ