Dauti: Agjencia për Siguri po pengon pajisjen e mbi 20 mijë qytetarëve me shtetësi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

Koordinatorja e grupit parlamentar të ASH-së, Ilire Dauti, tha se Agjencia për Siguri Kombëtare (ASK) padrejtësisht po pengon mbi 20 mijë qytetarë që të pajisen me shtetësi të RMV-së, shkruan gazeta LAJM.

“Me shumë interes sigurisht e ndjekim problematikën e shtetësisë. Për fat të keq shifrat po dalin, u thanë edhe nga vetë kryeministri që janë shumë të larta. 20 mijë qytetarë që janë të bllokuar nga ana e Agjencisë e Sigurisë Kombëtare dhe shumë të tjera që më vonë kanë bërë kërkesat. Unë e kam thënë publikisht dhe po e them se ASK-ja nuk është në asnjë moment kompetent për të shqyrtuar ato persona që kërkojnë shtetësi në bazë të dispozitës kalimtare. Ajo dispozitë është shumë e qartë dhe thotë që të gjithë personat që janë jetuar në territorin e Republikës së Maqedonisë para 8 shtatorit të vitit 1991 mund të marrin shtetësi vetëm me njërin nga dokumentet nga lista prej 16 dokumenteve të paraqitura”, tha deputetja Ilire Dauti.

Më tej, ajo nuk përjashtoi mundësinë e bllokimit të Kuvendit, nëse vazhdon të problematizohet dhënia e shtetësive, edhe pas miratimit të ligjit të ri, vitin e kaluar.

“Ashtu sikurse prej fazës për propozim/ligjit për shtetësi që i kemi ndjekur të gjitha hapat dhe kemi vepruar konform momentit dhe situatave që janë krijuar edhe pas miratimit dhe këndej po ndjekim me vigjilencë dhe do të veprojmë sipas situatës që do të krijohen. Ne gjithmonë kemi qenë në anën e argumentit të fjalës. Mendojmë se fjala duhet të jetë e mjaftueshme si argument për të bindur të gjithë ato palë që pengojnë në një farë forme marrjen e shtetësisë. Megjithatë, në momentin që do të shohim se fjala nuk është e mjaftueshme do të veprojmë ashtu siç do të kërkojë moment”, tha deputetetja Dauti./Gazeta LAJM

TË FUNDIT
2 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
1 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
1 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
1 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
1 orë
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

ME TE LEXUARA

2 ditë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
22 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro
4 orë
Komuna e Tetovës nuk respekton vendimin e Qeverisë, vazhdojnë punimet për rinovimin e Stadiumit
1 ditë
Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës
11 orë
Mot me diell, pasdite me kushte për shi të rrëmbyeshëm
1 ditë
9 ditë sallat e operacionit jashtë funksionit! MSH pret rezultate nga Gjermania, por nuk dihet kur vijnë
7 orë
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi

LEXO MË SHUMË

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

INFO

NA NDIQ