Debati publik për Ligjin për sigurinë e rrjeteve dhe sistemeve informative dhe transformimin digjital

Picture of ina-online
ina-online

06/10/2023

“Republika e Maqedonisë së Veriut është ndër vendet e para në rajon dhe më gjerë, i cili ka transpozuar plotësisht Direktivën NIS 2 nga BE-ja në fushën e sigurisë së rrjeteve dhe sistemeve të informacionit. Grupi i punës i përbërë nga ekspertë të lartë përgatiti propozim ligjin për një afat shumë të shkurtër kohor, gjë që është jashtëzakonisht e rëndësishme pasi që në shtetin tonë nuk ekziston rregullim i duhur ligjor, por ka nevojë edhe për transpozim të direktivës evropiane në lidhje me masat për nivelin e lartë të përbashkët të sigurisë kibernetike”.

Kështu u shpreh ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu, me rastin e debatit publik të sotëm për Projektligjin për sigurinë e rrjeteve dhe sistemeve informative dhe transformimin digjital.

Ai falënderoi anëtarët e Grupit të Punës ndërdepartamental dhe ndërinstitucional përgjegjëse për përgatitjen e këtij ligji, si dhe të gjithë veprimtarët aktivë që kontribuojnë për një zgjidhje cilësore ligjore dhe përmirësimin e tekstit të ligjit, të publikuar në ENER.

Ministri tha se Ligji do të sigurojë nivel të lartë sigurie të sistemeve të rrjetit dhe informacionit, ndërtimin dhe zgjerimin e infrastrukturës IT, gjegjësisht transformim digjital më efikas dhe efektiv të sektorit publik, shkallë të lartë të qasshmërisë për të siguruar zhvillimin e zgjidhjeve softuerike inovative, si dhe mundësinë e sigurimit të trajnimeve shumë të rëndësishme dhe të nevojshme për sigurinë kibernetike dhe aftësitë digjitale për të punësuarit në sektorit publik.

Ai theksoi se një nga qëllimet kryesore të këtij ligji është transformimi digjital i sektorit publik, me të cilin do të parashikohet transformim, gjegjësisht kalim nga një infrastrukturë digjitale të shpërndarë në një qasje të centralizuar në cloud-in e Qeverisë, që do të krijohet në afat prej 24 muajve nga data e hyrjes në fuqi të këtij ligji

“Ndër të tjera, me këtë ligj parashikohet krijimi i Agjencisë për sigurinë e sistemeve të rrjetit dhe sistemeve të informacionit dhe transformimit digjital, struktura e së cilës është në pajtim me strukturën e organit rregullator ENISA në Bashkimin Evropian. Agjencia do të jetë kompetente për menaxhimin dhe koordinimin e procesit të transformimit digjital të sektorit publik. Përveç kësaj kompetence, sipas Direktivës NIS nga BE-ja, Agjencia do të jetë organi kompetent për sigurinë e rrjeteve dhe sistemeve të informacionit në vend.”, tha ministri.

TË FUNDIT
11 sekonda
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
2 minuta
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
26 minuta
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
41 minuta
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
2 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro
18 orë
Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski
41 minuta
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
1 ditë
Nga 20 deri 25 qershor do të bëhet regjistrimi elektronik në shkollat e mesme
17 orë
ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë
26 minuta
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

LEXO MË SHUMË

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

INFO

NA NDIQ