Dëbimi i Ismet Ramadanit nga Kanal5, akrobacion i rrezikshëm mediatik!

Picture of ina-online
ina-online

02/11/2023

shkruan: Naser Pajaziti

Televizioni Kanal5 vazhdon t’i fryejë tezave të padurueshmërisë dhe proklamatave me doza të nxitjes së nacionalizmit, e që rrëshqasin në albanofobi të tmerrshme.

Dëbimi i politikanit të urtë veteran Ismet Ramadani (edhe nëse na qenka këshilltar i kryeministrit) nga studioja e debatit nga drejtori i këtij televizioni Mirçevski tregon në të vërtetë fytyrën e vërtetë të kësaj medie që nuk duron opinionin e lirë, çfarëdo qoftë ai.

Para një muaji po në këtë televizion u publikua një lajm tendencioz dhe albanofob me titull “Burri nervoz nga Haraçina goditi me thikë dy banorë të Aerodromit dhe tentoi të godiste me makinë një grup njerëzish!”. I njejti lajm u shpërnda në faqen e facebookut të këtij televizioni, me komentin si mbititull: Sërish “albanofobi” dhe tani nga Prokuroria Themelore Publike!”. Ky lajm ishte kulmi i një akrobacioni të rrezikshëm mediatik.

Por, në rastin e Ismet Ramadanit, që njihet një politikan shumë i urtë dhe me teza të forta integrimi dhe bashkëjetese është e qartë se kemi të bëjmë me një padurueshmëri dhe gjuhë e ashpër të kësaj medie, që nxit jotolerancë dhe diskriminim.

Drejtori i këtij televizioni në kyçjen e papritur live në emision shton dyshimin për një skenar të parapërgatitur për linçim publik dhe dëbim nga studioja, me tendenca përfitimi në temat e ndjeshme me prefiks etnik. Ai nga padurueshmëria rrëshqiti duke thënë se për të të gjithë që jetojnë në Maqedoni janë maqedon, e çka tjetër nuk i shpëtoi nga goja, duke shitur dokrra…

Por, kësaj ti shtojmë edhe komentet e nxitura në faqet e rrjeteve sociale të këtij televizioni përplotë mllef dhe urrejtje brutale albanofobe.

Nëse edhe media rrëshqet dhe i hyn aventurave sikur politika në prag të zgjedhjeve, atëherë tifozllëku është vështirë të kontrollohet dhe i bën dëm kësaj shoqërie dhe këtij vendi që thirret në multietnicitet.

TË FUNDIT
2 ditë
Arben Taravari dhe UÇK-ja
3 ditë
Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria
3 ditë
Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut
5 ditë
Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!
1 javë
Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

ME TE LEXUARA

2 ditë
Arben Taravari dhe UÇK-ja

LEXO MË SHUMË

Arben Fetai

Arben Taravari dhe UÇK-ja

himara

Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria

etem xheladini

Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut

rufi osmani

Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

regjistrimi popullsise shqiperia popullsi

Regjistrimi 2023 nxjerr zbuluar një megaskandal të manipulimit antishqiptar të regjistrimit 2011

enver hasani

Për Kadarenë, pak më ndryshe !

Vullnet Poshka

Përballja e parë Biden-Trump, Amerikanët nën ethet e zgjedhjeve

ejup berisha

Kryeministri i parë shqiptar nuk e meritoi as epitetin e një eprori të ndonjë organi protokolar administrativ qeveritar e lëre më historik

INFO

NA NDIQ