Deçiqi gjunjëzon Buduçnostin! Skuadra shqiptare lider në Kampionatin e Malit të Zi

ina-online
ina-online

02/10/2023

Mrekulli shqiptare në Mal të Zi!

Deçiqi ka shënuar fitore me rezultat 2:0 ndaj Buduçnostit të Podgroicës, në derbin e madh të javës së 11-të të elitës së futbollit malazez.

Skuadra shqiptare nga Tuzi ka treguar lojë të madhe ndaj Buduçnostit.

Një fitore që nuk matet as me ari e djelmoshave të presidentit Pal Dreshaj.

Një fitore që skuadrën nga Tuzi e bën lider të ri të kampionatit të Malit të Zi.

Djelmoshat dhanë maksimumin dhe kjo u shpërblye me fitore të madhe.

“Fitorja e tretë radhazi e Deçiqit që nënkupton edhe një ndryshim në krye të tabelës.

Tuzjanët vazhdojnë serinë në derbi ndaj Buduçnostit, duke fituar me rezultat 2:0.

Buduçnost humbi pas më shumë se dy muajsh (për herë të parë që nga raundi i parë dhe dueli kundër Mladost në DG Arena), dhe Deçiç tregoi se këtë sezon më në fund mund të jetë konkurrent i barabartë për titull”, shkruan media malazeze “Vijesti”.

“Skuadra e Millorad Pekoviqit kurorëzoi hapjen më të mirë të lojës në minutën e 14-të, kur përfaqësuesi i ri Andrej Bajoviq konfirmoi se sa i rrezikshëm është para portës kundërshtare, shfrytëzoi pasimin e Leon Ujkajt dhe në mënyrë rutinore tronditi rrjetën e mysafirëve.

Në pjesën e parë, Podgoricasit kërcënuan dy herë me anë të Vasilij Axhiqit, ndërsa në pjesën e dytë patën rastin më të mirë për të barazuar.

Ata fituan një penallti pasi Axhiq u faullua nga Stefan Miliq, por Velko Batroviq gjuajti lart mbi portë në minutën e 68-të.

Drashko Bozhoviq humbi dy raste të shkëlqyeshme por në anën tjetër për të zgjidhur çështjen e fituesit, diti të shfrytëzoi rastin e tretën, Deçiq fitoi një penallti në minutën e 81-të (faull nga Adnan Orahovac ndaj Darko Zoriqit), dhe ish-mesfushori i Buduçnost nuk gaboi.

Deçiq nuk ka pësuar gol në një seri prej tre ndeshjeve, do të mundohet ta vazhdojë të shtunën e ardhshme në Petrovac”, shkruan më tej media malazeze.

Deçiqi kryeson me 20 pikë duke lënë pas Buduçnostin me 19 sosh./Bota Sot

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Armando Broja

E ardhmja e Brojës në Itali? Ekipi i Serie A planifikon afrimin e sulmuesit “kuqezi” në janar

Luis Suarez

Suarez nuk pushon ja ku do vazhdoj karrierën

ardian ismajli

Ismajli për mediat kroate: Shqipëria dhe Kroacia kalojnë grupin në Euro 2024

Ylber Ramadani

Shorti i Evropianit, Ramadani: Kundërshtarë të fortë, por Shqipëria nuk do të dorëzohet!

guardiola

Gabimi i jashtëzakonshëm i gjyqtarit, Guardiola: Çfarë t’i them skuadrës dhe tifozëve pas një ndeshje si kjo?

Pogba

Pogba u gjobit me 20 mijë euro nga Allegri, për dëgjimin e muzikës me zë të lartë…

Ylber Ramadani

Shorti i Europianit/ Ramadani: Kundërshtarë të fortë, por Shqipëria nuk do të dorëzohet!

Pochetino

Pochettino ‘në qiellin e shtatë’: “Ne jemi një ekip i vërtetë”

moscardo-

E duan pesë gjigantët evropianë, por PSG po e fiton garën për sensacionin gjerman

INFO

NA NDIQ