Deklarata e Albinit si sebep per reagim histerik të Kovaçevskit e Vuçiqit

Picture of ina-online
ina-online

14/08/2023

Shkruan: Fejzi Hajdari

-A e dini pse dhe cka ju pengon maqedonasve (Kovacevskit, Pendarovskit, BDI’së dhe Vuçiqit) vizita e kryeministrit te Republikes se Kosoves ne Shkup e Tetove?

-Arsyeja e vetme e reagimit histerik te institucioneve te RMV eshte deklarata e Albin Kurtit se, “qeveria e RMV-se ne te ardhmen seriozisht duhet te perqendrohet ne bashkepunimin horizontal – Shqipëri, Maqedoni e Veriut-Bullgari”, me qëllim që të neutralizohet ndikimi serbo-rus ne RMV.

Qeveria maqedonse (Kovacevski-Ahmeti-Pendarovski+VMRO) kane frike se mobilizimi i Albinit do te zhbëjë, pengojē, shablonet e thelluara stabile te bashkepunimit politik kohorent, mes qeverive te deritanshme maqedonse dhe Beogradit zyrtar. Qe ta mbeshtesë edhe me shume kete teze, tua kujtoj se projekti “Open Ballkan” (ide ruse e promovuar ne Serbi, per implementim ne Ballkanin Perendimor) ka patur si model zbatimi projektin rus “Ruski Svet” (Bota Ruse), qe ishte e ngjashme me ate te “Srpski Svet”.

Ideja e Albin Kurtit per bashkepunim te intensifikuar ne perspektive mes Bullgarise-Maqedonise-Shqiperise e Kosoves, ka per qellim te vetem: Neutralizimin apo edhe me sakte luftimin e ndikimit shume te madh serb (qe u rrite gjate 20 viteve te fundit) ne Ballkan, sidomos ne Republiken e Maqedonise se Veriut. Pra dallimi mes Albinit dhe Qeverise Maqedonse eshte te koncepti, atij perendimor kunder ndikimit te atij lindor (me koncept lindor aludojme te Rusia dhe Serbia).

Prandaj dhe reagimet jane histerike tek pjesa derrmuese e politikes maqedonase. Nje gje qe e kam perseritur gjithmone eshte ajo se, kur jane ne pyetje shqiptaret (interesat e tyre), maqedonasit (pozite, opozite) behen njesoj.

I harmonizojne dallimet brenda nates pavaresisht divergjencave ne qendrimet politike. Nje gje qe nuk e kuptoj eshte se tanime ka parti shqiptare ne qeveri, qe aspak nuk nuk dallojne nga qendrimet maqedonase perballe nje kauze kombetare shqiptare, ciledo qofte ajo. Alarmi duhet ndezur ketu. Pra, faktori shqiptare ka nevoje te ngutshme per hartimin e nje platforme te unifikuar me kerkesa reale kombetare perballe maqedonasve, sa nuk eshte bere vone. Per kete ceshtje fajin s’e kane maqedonasit, por shqiptaret. Kaloi kohe kur shqiptareve ju servireshen “foret” e tipit: VMROja eshte parti antishqiptare, kurse LSDMja nuk eshte!!!

Njesoj jane. Te tilla kane qene gjithmone. Edhe LSDMja ka montuar dhe vrare shqiptare, sikurse edhe VMRO-ja… Ama tekstualisht jane njesoj perballe shqiptareve. Duke qene te tilla, dhe duke garuar se kush po ju bene me shume deme shqiptareve, kane arritur deri ne kete derexhe, ku te gjithe shtet fqinje ua kontestojne identitetin fetar, kombetare e kulturor.

Serbia ua konteston kishen, Greqia i detyroi ta ndryshojne emrin, bullgaret do t’i detyrojne se shpejti te bejne shume ndryshme qe lidhen me identitetin kombetare e historik.

TË FUNDIT
2 ditë
Arben Taravari dhe UÇK-ja
3 ditë
Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria
4 ditë
Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut
6 ditë
Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!
1 javë
Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Arben Fetai

Arben Taravari dhe UÇK-ja

himara

Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria

etem xheladini

Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut

rufi osmani

Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

regjistrimi popullsise shqiperia popullsi

Regjistrimi 2023 nxjerr zbuluar një megaskandal të manipulimit antishqiptar të regjistrimit 2011

enver hasani

Për Kadarenë, pak më ndryshe !

Vullnet Poshka

Përballja e parë Biden-Trump, Amerikanët nën ethet e zgjedhjeve

ejup berisha

Kryeministri i parë shqiptar nuk e meritoi as epitetin e një eprori të ndonjë organi protokolar administrativ qeveritar e lëre më historik

INFO

NA NDIQ