Deklarata e Macronit për vizat, Peka: Ngatërresa e qëllimshme në koordinim me Ramën

INA
INA

18/10/2023

Deklarata e presidentit francez, Emmanuel Macron për vizat nuk është një ultimatum për Qeverinë e Kosovës. Kështu është shprehur ish-zëvendësministri i Brendshëm i Shqipërisë, Avenir Peka.

Peka ka thënë për Euronews Albania se deklarata e Macronit ka qenë qëllimisht konfuze në bashkëpunim me kryeministrin, Edi Rama.

“Franca ka shpikur diplomacinë dhe protokollin diplomatik. Vetëm francezët nuk gabojnë në këtë pjesë. Macron ka ardhur në Tiranë për të thënë atë shprehje që është një lëmsh. Përkthimi është bërë qëllimisht gabim sepse Macron nuk ka dashur ta hedh tezën e ashpër të bllokimit të procesit të liberalizimit të vizave. Por si në sportin e volejbollit ia ka hedh topin Edi Ramës dhe ai e ka zhytur”, tha Peka.

Ai ka shtuar se e gjitha është bërë në koordinim midis Macron dhe Ramës. Sipas Pekës, Macron nuk ka ardhur në Tiranë për të bllokuar liberalizimin e vizave për Kosovën, por as për tu tërhequr nga kërcënimet e verës për bllokim.

“Ai ka thënë diçka për mos të dhënë asgjë dhe për ti hapur rrugën Ramës për ato që tha më vonë”, tha Peka.

Ai ka shtuar se Rama e njeh mirë frëngjishten dhe në një moment deklarata e Macronit do të ishte sqaruar. Por, ai e mori këtë situatë dhe vazhdoi me deklaratën e vetë që ndihet keq që po diskutohet pezullimi i liberalizimit të vizave për Kosovën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

Naim Murseli pranon përpara policisë se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij, 15 mijë euro i dha para dhe 15 duhej pas aktit

Naim Murseli Liridon

Tronditëse: I arrestuari i dytë deklaron para Policisë se Naim Murseli e pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas

Naim Murseli Liridon

Liridona Murseli u vra në sy të fëmijëve, arrestohet bashkëshorti

Escobar Lajcak

Publikohet Draft-statuti i Asociacionit

liburn aliu

Aliu sërish e thotë qartë: Kosova proces kalimtar deri në bashkimin me Shqipërinë

vetur-makin-brenda-shofer

FOTO/ Shtetasi suedez mori ‘rent a car’ Porsche dhe BMW në vlerë të 200 mijë € në aeroport dhe zhduket

Euro metali

Eurot e falsifikuara që u gjetën në Kosovë, dyshohet se janë prodhuar në Maqedoninë e Veriut

liburn aliu

“Kosova projekt i përkohshëm”, Kurti thotë se Aliu deklaratën e bëri në një emision festiv për 28 Nëntor

Albin Kurti

Zgjedhjet në Serbi, Kurti: Është interes i shqiptarëve të Luginës të jenë sa më shumë të përfaqësuar në Kuvend

INFO

NA NDIQ