Deklaratat e Geer dhe Aggeler, Mickoski: Është bërë praktikë që ambasadorët të përzihen në punët e shtetit

Picture of INA
INA

04/07/2024

Kryeministri Hristijan Mickoski theksoi sot se është bërë praktikë që ambasadorët të përzihen në punët e brendshme të shtetit, ndërkaq kërkon që të njëjtit të ofrojnë zgjidhje për çështjen e rritjes së besueshmërisë në gjyqësor.

“Shikoni, e kam dëgjuar atë deklaratë. Disi është bërë praktikë që ambasadorët të përzihen në punët e brendshme të shtetit. Por në rregull, edhe nëse është kështu. 600.000 qytetarë kanë votuar për këtë koalicion, shihet që kjo për ata nuk do të thotë asgjë. Për politikat dhe programin e kësaj qeverie. Të njëjtit thonë se është katastrofale gjendja me sundimin e së drejtës. Të njëjtit në raportet e tyre thonë se lulëzon krimi dhe korrupsioni. Besimi në Këshillin Gjyqësor dhe në Këshillin e Prokurorëve është në 2-3%, shihet se punët nuk funksionojnë. Logjike është që njeriu racional dhe konstruktiv kur të shihni problem, të kërkoni zgjidhje. Ja ne ofruam zgjidhje, në rregull, nuk janë me rëndësi 600.000 vota për ambasadorët, nuk është me rëndësi programi i qeverisë, ja nëse ata dinë zgjidhje më të mirë, le të vijnë le të tregojnë , jam i gatshëm që të flasim”, theksoi Mickoski.

Reagimi i tij vjen pasi që ambasadori evropian në Shkup, David Geer dje kritikoi qëndrimin e VMRO-DPMNE-së për shpërbërjen e Këshillit Gjyqësor dhe Këshillit të Prokurorëve.  Ndërsa edhe ambasadorja e SHBA-ve, Angela Aggeler porositi që të respektohet raporti i ekspertëve europianë.(INA)

TË FUNDIT
23 minuta
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
33 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
35 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
36 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
47 minuta
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

22 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
1 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
2 ditë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
18 orë
LSDM: Pandov i liron nga burgu të dënuarit për “27 prillin”
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

INFO

NA NDIQ