Delegacioni i LQSHA vizitë në Kosovë, shumë takime dhe aktivitete (FOTO)

Picture of ina-online
ina-online

24/08/2023

Një delegacion i Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane i kryesuar nga kryetari i saj, ish-kongresisti Joseph DioGuardi dhe Shirley Cloyes DioGuardi ka qëndruar për vizitë në Kosovë.

Pjesë e delegacionit ishin edhe veprimtarët e njohur dhe njëherit anëtar të bordit të LQSHA-së: Nazim Alimi, Mamut Skenderi, Zikri Meta, Agim Aliçkaj, Rifat Memeti, Ekuran Shehu, Naser Berisha, Marash Nuculaj, Lorenc Stefa dhe të tjerë.

Pjesë e këtij turneu isht edhe Instituti “Yad Vashem” nga Izraeli, e cila erdhi në Kosovë në shenjë faleminderimi për shpëtimin e familjeve hebrenje nga shqiptarët gjatë Holokaustit, dhe për inaugurimin e “Murit të Nderit” në shenjë kujtimi për gjithë ato familje që bënë aktin fisnik të shpëtimit të hebrenjëve gjatë periudhës së nazifashizmit. Pjesë e rëndësishme e kësaj vizite është përfaqësuesi i LQSHA në rajon, Faton Bislimi si dhe Lekë Rezniqi nga Shoqata e Miqësisë Kosovë-Izrael.

Delegacioni i LQSHA në ditën e parë të vizitës u prit nga kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, i cili përmes një ceremonie zyrtare i dha “Çelësin e Qytetit”, Joe DioGuardit në shenjë nderimi të këtij personaliteti dhe lobisti shqiptar.

“Është nder që nuk shprehet me fjalë të jap “Çelësin e Qytetit” për miqtë e shqiptarëve, Joseph John DioGuardi dhe Shirley Cloyes DioGuardi të cilët bënë aq shumë për çështjen shqiptare. Dyert e Kryeqytetit janë të hapura gjithmonë për ju ashtu siç ishin zemrat e juaja për ne!”, theksoi Rama.

Ditën e djeshme delegacioni i LQSHA ishte në inaugurimin e “Murit të Nderit” dhe më pas konferencën shkencore me temën që kishte të bëj me shpëtimin e hebrenjëve nga shqiptarët në Kosovë gjatë Holokaustit, ku u dëgjuan fjalime dhe mirënjohje nga personalitete të shquara të diplomacisë amerikane si dhe familjarë të të mbijetuarëve.

Delegacioni më pas u prit nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e jashtme, Donika Gërvalla, ku u vlerësua kontributi i LQSHA dhe diasporës shqiptare, por u kërkua shtimi i përpjekjeve për afirmimin e shtetit të Kosovës. Kryeministri Kurti tha se kontributi i Lobistëve shqiptaro-amerikan është shumë i rëndësishëm dhe se ka qenë faktor i rëndësishëm në formësimin e aspiratave të shtetësisë së Kosovës.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
4 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
4 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
6 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
7 orë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

ME TE LEXUARA

6 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
4 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”
4 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
1 ditë
Paralajmërohet ndërprerje e linjës ajrore Shkup-Gjenevë nga 1 nëntori
2 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

LEXO MË SHUMË

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Presidentja-Vjosa-Osmani-dhe-homogu-i-saj-nga-Shqiperia-Bajram-Begaj

“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

ushtari kfor

“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë

GP0a63QXMAA1Wbq-e1718139986554-780x439-1

Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

Screenshot_2024-06-11-22-13-37-114_com.facebook.katana-edit

Piloti i parë shqiptar i forcave ajrore amerikane: Me krenari e mbajë uniformën

INFO

NA NDIQ