Samiti i NATO-s në Uashington, delegacioni nga RMV i prirë nga Mickoski dhe Gashi

Picture of ina-online
ina-online

07/07/2024

Samiti i madh i NATO-s në Uashington do të mbahet nga 9 deri më 11 korrik, ndërsa delegacioni shtetëror i Maqedonisë së Veriut do të jetë i prirë nga kryeministri Hristijan Mickoski dhe kryetari i Kuvendit, Afrim Gashi.

Në këtë samit ku do të shënohet 75 vjetori i formimit të Aleancës Veriatlantike, do të jenë pjesëmarrës 32 vende aleate dhe disa mysafirëve të rëndësishëm në kryeqytetin amerikan.

Pjesë e delegacionit qeveritar do të jenë edhe ministri i jashtëm, Timço Mucunski, ministri i mbrojtjes, Vllado Misajllovski dhe ai i brendshëm, Pançe Toshkovski.

Njëra prej gjërave kryesore që do të bjerë në sy gjatë këtij samiti është formulimi në deklaratën përfundimtare në lidhje me gjasat e Ukrainës për anëtarësim në NATO. Por në fokus do të jetë edhe siguria globale, përfshirë luftën kundër luftës speciale hibride ruse, por edhe fokusi për Ballkanin Perëndimor. (INA)

TË FUNDIT
52 minuta
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
14 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
14 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
16 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

ME TE LEXUARA

23 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
16 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
23 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
16 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
23 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
14 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ