Dëme nga tërmeti në Manastir

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2022

Banorët e Manastirit mbrëmë kanë kaluar një natë të gjatë përplot ankthe, pas tërmetit të fuqishëm prej 5.6 ballë.

Në ora 22:43 ndodhën lëkundjet që detyruan shumë qytetarë të dalin nga shtëpitë e tyre. Shumë prej tyre natën e kaluan në ambiente të hapura, kurse të tjerë ishin larguar nga qyteti.

Në Qendrën rajonale për menaxhim me kriza në Manastir kanë mbërritur me dhjetëra paraqitje për dëme materiale në vetë qytetin por edhe në fshatrat përreth.

Autoritetet e Komunës së Manastirit kanë formuar edhe Shtabin e Krizës ku ekipe në vendngjarje do të bëjnë vlerësimin e dëmeve.

TONI KONJANOVSKI – KRYETAR I KOMUNËS SË MANASTIRIT

“Konkluduam që urgjentisht të formohet Komisioni për vlerësimin e dëmeve që do të dalë edhe në terren. Me këtë rast ju bëj thirrje qytetarëve që të gjitha dëmet që I kanë t`I paraqesin dhe dorëzojnë në Komunë”

Ndërkohë, rrjetet sociale “vlojnë” me komente për lëkundjet që ua rikujtoi banorëve të Manastirit tërmetin e vitit 1994. Atëherë tërmeti ishte 5.2 ballë sipas Rihterit, disa persona ishin lënduar dhe pati disa dëme materiale nëpër shtëpi e objekte.

Sipas informacioneve të Qendrës Evropiane Mesdhetare Sizmike, tërmeti I mbrëmshëm ishte me manjitudë prej 5.6 ballë, katër kilometra në verilindje të Follorinës në Greqi, në thellësi prej 10 kilometrave dhe është kategorizuar me shkallën e katërt sipas Shkallës Evropiane makrosizmike. Lëkundjet e tërmetit të fortë u ndjenë edhe në qytete tjera të vendit por edhe në Kosovë dhe Shqipëri.

Pas lëkundjes së fuqishme kanë pasur një sërë lëkundjesh më të vogla, prej të cilëve dy janë regjistruar edhe gjatë mëngjesit – ka njoftuar Opsrevatori Sizmologjik pranë FSHMN-së në Shkup./KlanMacedonia/

TË FUNDIT
1 orë
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
2 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
4 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
5 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

13 orë
Hovenier: Mbështesim popullin e Kosovës, kemi mospajtime me qeverinë
1 ditë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
11 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë
1 ditë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
7 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës
13 orë
Temperaturat kapin ekstremin 42 gracë C, parashikimi i motit për këtë javë

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ