Dëmet në Nikushtak, deri në 300 mijë euro

Picture of INA
INA

27/06/2024

Në fshatrat e Komunës së Likovës, breshëri ka shkaktuar dëme të mëdha në prodhimtari. Banorët thonë se nuk është dëmtuar vetëm prodhimi, por edhe bimësia.

“Presim kompensim nga ana e Qeverisë, ndërsa prej Komunës kemi mbështetje. Për sivjet kultura e rrushit ka përfunduar, kjo është problem edhe përnvitin e ardhshëm” tha Vullnet Ismaili-pronar i tokës

Komisioni për Fatkeqësi Natyrorë tashmë kishte dal në terren për të bërë vlerësimin e dëmit.

“Për fshatrat që breshëri shkatërroi prodhimin e tyre, Komisioni për Fatkeqësi Natyrore do të bëj elaboratin zyrtare për kërkesat e qytetarëve. Kërkesat do të dorëzohen në Qeveri me shpresë se Qeveria do ti kompensojë dëmet” – tha Bastri Rexhepi-Komisioni për fatkeqësi natyrore

“Fatkeqësisht Komuna e Likovës ishte me rreshje të mëdha të shiut dhe breshërit, si dhe erës. Kemi dëme të shumta dhe ankesa të shumta nga banorët e Komunës se Likoves. Shpresoj që Komuna e Likovës së bashku me Qeverinë e Maqedonisë së Veriut do të arrijmë që t’i dalim në ndihmë bujqve” Erkan Arifi- kryetar i Komunes se Likovë

Ndryshe, pas stuhive të forta, në këto zona nga mbrëmja e djeshme nuk kishte as energji elektrike. /tvklan.mk/

TË FUNDIT
8 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
16 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
19 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
59 minuta
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
1 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

ME TE LEXUARA

6 orë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
1 ditë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
1 ditë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
5 orë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
1 ditë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
2 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

LEXO MË SHUMË

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

taravari-arbennn

Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

INFO

NA NDIQ