Demiri: Kovaçevski mbron krimin e BDI-së, e luan rolin sikur përfaqësues i OJQ-ve

Picture of ina-online
ina-online

01/07/2023

Sekretari gjeneral i Lëvizjes BESA, Abdush Demiri, përmes një statusi në rrjetin social facebook ka kritikuar qasjen e kryeministrit Kovaçevski në lidhje me aferat korruptive të zyrtarëve të BDI-së.

“Derisa skandalet për pasurimin e funksionarëve të BDI-së dhe familjarëve të kryetarit të saj Ali Ahmeti vetëm shtohen, kryeministri Dimitar Kovaçevski hesht. Ai në vend që të urdhërojë Ministrinë e Punëve të Brendshme, Drejtorinë e të Ardhurave Publike dhe Drejtorinë e hetimeve financiare që të fillojnë të hetojnë rastet e nipërve të Aliut, Drin dhe Besian Ahmeti, ai i u bën thirrje atyre që të veprojnë. Kështu Kovaçevski nuk sillet si kryeministër, por si kryetar i një OJQ-je. Në mënyrë të njëjtë Dimitar Kovaçevski sillet edhe për rastin kur me Ramiz Merkon, për të cilin DASH tregoi qartë se është i përfshirë në krim, korrupsion dhe ndikime në raste gjyqësore. Ndërsa Kovaçevski thotë se akuzat e SHBA-së duhet të konfirmohen nga institucionet e vendit. Imagjinoni Ministrat aktual dhe gjyqësori me prokurorët dhe gjykatësit aktual të dëshmojë keqpërdorimet e Ramiz Merkos, të cilat i konfirmon SHBA-ja. Kjo do të thotë se kjo Qeveri nuk i beson SHBA-së, por gjykatësve të vendit që fshehin me dekada lëndët e Ramiz Merkos. E dimë se BDI nuk do e gjykojë dhe dënojë krimin e BDI-së, por presim që ajo ti besojë SHBA-së, partnerit strategjik kryesor të vendit tonë. Andaj kërkojmë që kryeministri Dimitar Kovaçevski të mos rekomandoj, por të shpallë menjëherë zgjedhjet parlamentare. E nëse nuk e bën këtë, atëherë le të dyshohet dhe kuptohet se Kovaçevski dhe Ahmeti kanë ndarë tenderet bashkërisht. Derisa bashkëshortja e tij supozohet se merr prona shtetërore me 1 euro m2 për të ndërtuar panele solare, Ali Ahmeti u mundëson nipërve të tij të blejnë qendra tregtare dhe tenderë për minerale gëlqerore. Ndërsa qytetarët braktisin vendin dhe ikin për jetë më të mirë”, ka shkruar Demiri në Facebook.

TË FUNDIT
1 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
9 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
13 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

ME TE LEXUARA

17 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
15 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
22 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
22 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

INFO

NA NDIQ