Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike

Picture of INA
INA

27/05/2024

Ministria e Shëndetësisë ka marrë masa pasi një aksident teknik në sistemin e furnizimit me oksigjen ka detyruar mbylljen e sallave të operacionit në kompleksin kirurgjik “Nënë Tereza”. Ministri i Shëndetësisë, Ilir Demiri, ka konfirmuar se incidenti ka ndodhur për shkak të dëmtimit të një kompresori të vjetër që ka shkaktuar hyrjen e vajit në tubacionet e oksigjenit.

“Tubacionet i kemi pastruar, por për siguri më të madhe është dashur të bëhet servisi dhe sistemi të fiket. U kërkova urgjentisht drejtuesve që të bënin një kërkesë dhe të bënin servisin e të njëjtëve kompresorë, por 9 ditë më parë ndodhi i njëjti problem. Pa aksident u shfaq një erë e keqe, reaguam menjëherë dhe punësuam kompani të jashtme. Meqenëse në Maqedoni nuk ka një laborator të licencuar që mund të japë leje apo certifikatë që do të shërbejë për cilësinë e gazrave të dërguar, ne kërkuam një kompani të huaj dhe sot mostrat u dërguan në Gjermani. Nga dy kompanitë e pavarura me laboratorë, ata nuk panë asnjë mangësi në cilësinë e gazrave dhe rekomanduan ndryshimin e filtrave nga stacionet e kompresorit”, theksoi Demiri.

Ndër masa të tjera, ministria ka blerë gjashtë kompresorë të jashtëm të cilët mund të përdoren për situata emergjente, për të siguruar furnizim të vazhdueshëm me oksigjen. Megjithatë, ka ende shqetësime të lidhura me erën e keqe që ndihet kur përdoren kompresorët e vjetër, dhe pritet që rezultatet e testeve të dërguara në Gjermani të ofrojnë më shumë informacione.

Mbyllja e sallave të kirurgjisë ka sjellë presion të madh në spitalet e tjera të qytetit, veçanërisht në spitalin “8 Shtatori” dhe spitalin “St. Naum Ohridski”, ku tani po trajtohen të gjitha rastet urgjente. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka dërguar një shkresë te Prokuroria Publike për të hetuar nëse ka pasur elemente të veprës penale në këtë çështje dhe të marrë masat përkatëse.

TË FUNDIT
12 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
21 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
21 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
21 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
21 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

22 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
21 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
21 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
21 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
21 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
21 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
12 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
22 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?

LEXO MË SHUMË

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

orhan murtezi

Orhan Murtezani ministër për Integrime?

INFO

NA NDIQ