Demiri: S’duhet të lirohemi duke menduar se Omicron është më i lehtë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2022

Njëri nga anëtarët e rinjë të Komisionit për sëmundje ngjitëse ka deklaruar sot se nuk duhet ti japim vetës komoditet dhe të mendojmë që Omikroni është edhe aq i lehtë.Ai apeloi deri te të gjithë qytetarët që të vaksinohen.

Njerëzit nuk duhet të lirohen duke menduar se omikron është variant më I lehtë, Varianti omikron është më I lehtë tek disa të infektuar por ata janë të vaksksinuar, tek ata që nuk janë të vaksinuar edhe omikroni mund të manifestohet me pasqyrë të rëndë. Për momentin po funksionojmë me kapacitet të plotë, jemi në kontakt edhe me qendrat tjera të kovidit , por numri dukshëm është rritur I pacientëve që kanë nëvojë për hospiotalizim . Deri sot nuk kam evidentuar asnjë pacient që ka ndërruar jetë nga COVID, I vaksinuar dhe pa komorbiditete.

Deri tani në laboratorin për viruslolgji të ISHP-së janë detektuar 255 pacientë pzoitive me “Omicron”, kurse në mesin e të infektuarve I pranishëm është edhe varianti ‘Delta’.

Javën e kaluar, nga 38.518 testime, janë regjistruar 11.916 raste të reja me COVID-19 ose çdo i treti I testuar ka rezultuar pozitiv.

/KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

INFO

NA NDIQ