Demiri: Takimi i partive shqiptare të RMV në Tiranë për foto dhe dolli, Rama po keqinformohet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Kryeministri Rama ka kryer një ditë më parë një takim me katër parti shqiptare të RMV, takim i cili ka zgjatur mbi 3 orë.

Në këtë takim ka munguar Lëvizja Besa, ku sekretari i përgjithshëm i kësaj partie, Abdush Demiri në një lidhje skype, deklaroi se ky takim ishte vetëm për të bërë foto dhe për të ngritur dolli pasi nuk u tha asgjë pas përfundimit të tij.

Ai tha se kryeministri Rama po keqinformiohet për gjendjen e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut dhe se ‘Besa’ kërkon që të nxirren në pah problemet reale të shqiptarëve. Sipas tij, shkaku pse Besa ka refuzuar të jetë pjesëmarrëse është se ata vlerësojmë se BDI është shkaktare për gjendjen e mjerueshme të shqiptarëve të Maqedonisë.

U vërtetua ajo që thamë para takimit se ai do të jetë një takim për foto dhe dolli, por se dimë për çfarë ngrenë dolli veçanërisht ata të Maqedonisë së Veriut, kryesisht BDI, për çfarë që kanë arritur të shpërngulin shqiptarët nga vendi apo për rrugët e pa asfaltuara. Një tjetër pikë ishte se pas takimit nuk u tha asgjë, lidhur për çështjet e rëndësishme të cilat kanë mbetur pa implementuar. Ne nuk duam të dyshojmë në qëllimin e kryeministrit Rama, ne kemi një komunikim korrekt me Tiranën dhe Prishtinën zyrtare, por Rama po keqinformohet konkretisht nga BDI për gjendjen e shqiptarëve. Ata ndoshta i paraqesin një fotografi të mirë se shqiptarët nuk kanë probleme por realiteti është ndryshe. Ne si ‘Besa’ kemi rënë dakord të ulemi bashkë për të jetësuar si pikë e iniciativës së përbashkët, për të evoluar atë që është arritur dhe çfarë jo dhe për të bashkërenduar aktivitete në drejtim të asaj që tashmë do të jetë shumë e rëndësishme ndryshimet kushtetuese.

I pyetur nëse sheh diçka konkrete nga ky takimi pavarësisht mosprezencës se Lëvizjes Besa, Demiri tha se dhe vetë pjesëmarrësit pas takimit nuk arritën të thonin asgjë dhe se ata më e pakta mund të ngenë dolli, por ‘Besa’ nuk është për ta bërë këtë sepse shqiptarët e veriut të Maqedonisë po përballen me shumë probleme.

Barazia ekonomike mes rajoneve të banuara nga shqiptarë dhe maqedonas dhe realiteti i hidhur është se mjetet buxhetore dhe raporti mes tyre është 10/1 dhe nuk e shohim të arsyeshme për të ngritur dolli. Me rëndësi është se ne do të ulemi përsëri me kryeministrin Rama sepse vlerësojmë se ai po keqinformohet për situatën që e shqiptarëve në Maqedoni. ‘Besa’ nuk shqetësohet shumë për atë se si e vlerësojnë të tjerët, ajo ka organet e saj partiake që sjellin vendimet. Ne jemi gjithmonë pranë popullit shqiptar në Maqedoninë e veriut dhe pse oponentët tanë politik duke shfrytëzuar të gjithë mekanizmin opozitar bëjnë përpjekje për të nxirë emrin e lëvizjes ‘besa’, shkaku pse ne kemi refuzuar është se ne vlerësojmë se BDI është shkaktare për gjendjen e mjerueshme të shqiptarëve të Maqedonisë.

TË FUNDIT
20 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
1 orë
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
1 orë
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
1 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
2 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar
12 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
21 orë
LLoga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët
20 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
18 orë
Memetin s’mund ta shkarkojnë, por e sugjerojnë: Të mos marrë pjesë në punën e Këshillit të Prokurorëve derisa zgjat procedura kundër tij
24 orë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
11 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

LEXO MË SHUMË

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

duka cana

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

taravari muharrem salihu

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

INFO

NA NDIQ