Denari është stabil, mos i konvertoni sepse është shpenzim i panevojshëm, thotë Guvernatorja e Bankës së Maqedonisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2022

Banka Popullore e Maqedonisë së Veriut me të gjitha përgjegjësitë qëndron prapa faktit se denari është stabil dhe do të mbetet i qëndrueshëm.

“Nuk ka arsye për të ndryshuar kursin, nuk do të përfitojë askush”, theksoi në një intervistë për MIA-n guvernatorja e Bankës Popullore, Anita Angelovska-Bezhoska.

Ajo thekson se Banka Popullore ka kapacitete dhe mjete për ta mbrojtur kursin e denarit, nëse paraqitet nevoja. Ajo shtoi se kjo është dëshmuar tre dekadat e fundit, kur në shumë kriza është ruajtur me sukses stabiliteti i monedhës vendase.

“Ne kemi kapacitete dhe kemi mjete për të mbrojtur kursin e denarit, nëse lind nevoja. Kemi më shumë instrumente në dispozicion, do të theksoj më të rëndësishmit – rezervat valutore, të cilat janë të larta, 3.4 miliardë euro, ose dy herë më shumë se në 2008, vit krize financiare globale , kur edhe me sukses e ruajtëm stabilitetin e denarit. FMN në raportin e fundit për vendin, të publikuar muajin e kaluar, thekson se niveli i rezervave valutore është në përputhje me politikën e kursit që ne aplikojmë.”, theksoi Anita Angelovska-Bezhoska.

Sipas saj, Banka Popullore ka hapësira shtesë për veprim të shpejtë dhe efikas nëse ka nevojë për zbutjen e efekteve të mundshme negative në ekonominë vendase dhe tregjet financiare, duke pasur parasysh pasigurinë e krizës aktuale ekonomike dhe gjeopolitike globale.

Lidhur me informacionet se nuk ka valuta të huaja në treg, guvernatorja theksoi se kjo nuk është e vërtetë dhe apelon qytetarët që të mos dorëzohen para spekulimeve të tilla.

“Këto spekulime po u shkaktojnë dëme materiale qytetarëve. Jemi dëshmitarë se në një kohë krize, disa qytetarë ende po përdorin konvertimin e kursimeve në valuta të huaja apo blerjen e valutave të huaja. Përveç kësaj, spekulohet se nuk ka valutë në treg, gjë që absolutisht nuk është e vërtetë. Në këtë mënyrë krijohet një panik i pabazë dhe qytetarët në bazë të spekulimeve paguajnë çmim më të lartë për ndryshimin e valutave dhe humbasin fonde, thekson guvernatorja.

Sipas saj, Banka Popullore planifikon masa të ngjashme me ato të krizës shëndetësore kur pati vonesa të përkohshme në detyrimet kreditore të qytetarëve dhe kompanive.

“Ekspozimi i drejtpërdrejtë i ekonomisë sonë ndaj ekonomive ruse dhe ukrainase është i vërtetë se është i vogël, por në fillim, para përshkallëzimit të konfliktit, ne theksuam se efektet indirekte priten nëpërmjet çmimeve të energjisë dhe ushqimeve dhe nëpërmjet uljes së rritjes së ekonominë evropiane. Kjo është për shkak se ekonomia jonë është e hapur ndaj ekonomisë evropiane (77 për qind e eksporteve tona janë në BE), dhe ekonomia evropiane është e ekspozuar ndaj ekonomive ruse dhe ukrainase. Ekspozimi ndaj Rusisë është veçanërisht i lartë përmes importeve të energjisë, pasi Rusia është furnizuesi kryesor i BE-së me naftë bruto, gaz natyror dhe lëndë djegëse fosile të ngurta. Prandaj, rreziqet kryesore për evropianin dhe nëpërmjet tij për ekonominë tonë janë inflacioni më i lartë dhe rritja më e ulët ekonomike”, theksoi për MIA, guvernatorja Angelovska-Bezhoska.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

INFO

NA NDIQ