Dënime me burg për dy profesorë të Fakultetit Ekonomik në Shkup, kërkuan para dhe marrëdhënie nga studentet për notë kaluese

ina-online
ina-online

7 Shtator, 2023

Profesorët e Fakultetit Ekonomik në Shkup, Bobek Shuklev dhe Sllave Ristevski, për rastin Erasmus u dënuan me 4 vjet e gjysmë e 4 vjet burg.

Ata akuzohen sepse u kanë kërkuar para dhe raporte seksuale studenteve për t’i shkruar notën kaluese. Ndërmjetësues ishte demonstruesi Dragan Denkovski, i cili u dënua me kusht prej dy vjetësh, nëse nuk e përsërit veprën në 5 vitet e ardhshme.

Sipas aktakuzës, i akuzuari Shuklev gjatë vitit 2016 i ka kërkuar një studenti 1000 euro për t’i dhënë 2 provime, ndonëse studenti nuk ka treguar njohuri në njërin provim dhe nuk është regjistruar dhe as ka marrë lëndën tjetër. Ai i kërkoi një studenteje marrëdhënie seksuale.

“Profesori Sllave Risteski mori 1000 euro nga 2 studentë dhe u dha notën 6 edhe pse fletët e provimit i dhanë bosh. Pasi dëshmitari Dejan Trajkoviq mori dy indekset me nga 500 euro, ai kërkoi edhe formularët e aplikimit bosh për provim. Gjatë viteve 2015 dhe 2016 profesorët i ka ndihmuar i pandehuri Dragan Denkovski”, tha gjyqtarja Janchuleva Mihailovska duke lexuar aktgjykimin.

Këtë aktgjykim e ka sjellë gjyqtarja Fanka Jançuleva Mihailoska në gjykimin e dytë të rastit “Erasmus”, sepse në qershor të vitit 2021, rasti ka rënë në Apel, kur është vërtetuar vetëm lirimi i profesorit Stojan Debarliev. Si profesorëve, ashtu edhe demonstruesit u është ndaluar ushtrimi i veprimtarisë për një periudhë prej 5 vitesh dhe në dënimin e tyre do të përfshihet edhe koha e kaluar në burg.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arm-uniforma-600x360

Buxheti i mbrojtjes do të shkurtohet për modernizimin e ushtrisë, do të bëhen shkurtime në mobilje, udhëtime, ngrohje

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi thotë se masat e Qeverisë po japin efekt: Çdo shtëpi do të kursejë deri në 2.500 denarë

shkupi

BERZH: Maqedonia këtë vit do të ketë rritje ekonomike për 2%, vitin e ardhshëm për 3%

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi për Zërin e Amerikës: Partnerët tanë strategjikë vërejnë dhe mbështesin përparimin tonë drejt Bashkimit Evropian

2579CC16-59D8-405E-B69C-2C3375E03728

Çka paralajmëron Fatmir Limani?!

policia-714x420

Të shtëna me armë zjarri në Gjorçe Petrov, plagoset një person

abdulla mehmeti

Shërbimet sekrete serbe dhe ruse janë të infiltruara thellë edhe në Maqedoni

besnik bislimi albin kurti

Kurti flet për skenarin serb në Veri të Kosovës

Afrim Bunjaku

Qeveria jep 50 mijë euro për familjen e policit Afrim Bunjaku

INFO

NA NDIQ