Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre

Picture of INA
INA

14/06/2024

Prokuroria njofton se Gjykata Penale ka shqiptuar dënime me kusht për 7 pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, duke sqaruar se në bazë të provave që kanë marrë nga Eurocontrol, e kanë rikualifikuar veprën penale.

Kështu, grupi i zyrtarit të BDI-së Bekim Neziri, në vend të veprës “rrezikim i komunikacionit ajror” është akuzuar për veprën “pengimi i zyrtarit në kryerjen e veprës zyrtare”, pas çka u pajtuan edhe të akuzuarit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ata u deklaruan fajtorë dhe morën dënime me kusht. Gjashtë prej tyre kanë marrë dënim me burg prej gjashtë muajsh, i cili nuk do të zbatohet nëse nuk kryejnë vepër të re penale brenda një viti e gjashtë muajve. Në mesin e tyre është edhe Bekim Neziri, kryetar i degës së BDI-së në Çair, i cili punon në Kontrollin e Trafikut Ajror.

Njëri prej pjesëmarrësve ka marrë dënim me kusht me mbikëqyrje mbrojtëse, pra dënim me dy vjet burg, i cili nuk do të zbatohet nëse nuk kryen një vepër të re brenda pesë viteve pas plotfuqishmërisë së aktgjykimit.

Ndryshe, nëse të akuzuarit për ngjarjet në M-NAV do të ndiqeshin penalisht për rrezikim të sigurisë së trafikut ajror, dënimet do të ishin minimalisht me dhjetë vjet burg.

Incidenti ndodhi në fillim të janarit kur një kontrollor i trafikut ajror u sulmua nga një grup që hyri në ndërtesën M-NAV. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të kullës së fluturimit nga ku drejtohet trafiku ajror./Telegrafi/

TË FUNDIT
2 minuta
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
25 minuta
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
1 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
2 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
2 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
14 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur
2 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
23 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
14 orë
Policia e Maqedonisë arreston në Bllacë ish-ushtarin e UÇK-së, me fletëarrest nga Serbia, vepron MPJ e Kosovës
1 ditë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

LEXO MË SHUMË

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

sadulla duraki duraku

Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ