Dënimet për “Titanik” – Janakieski dënohet me 4.5 vjet burg, Jankullovska me 2.5 vjet, Protugjer me 2 vjet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2022

Në Gjykatën Penale sot është shpallur aktgjykimi për rastin “Titanik” për mashtrime zgjedhore, transmeton TV21.

Ish-ministri Mile Janakieski dënohet me 4 vjet e 6 muaj vjet burg për veprën penale – shoqërim kriminal, shkelje të lirisë së përcaktimit të votuesve dhe shkatërrim të materialit zgjedhor, Gordana Jankulloska me 2 vjet e 6 muj burg për veprën penale – shkatërrim të materialit dhe shkelje të lirisë së përcaktimit të votuesve ndërkaq shefi i kabinetit të ish kryeministrit, Nikolla Gruevski, Martin Protogjer dënohet me 2 vjet burg, por mund të mos e vuajë dënimin nëse brenda 5 vjetësh nuk kryen veprën penale. Ai u dënua se kreu veprat si: shoqërim kriminal dhe shkelje të lirisë së përcaktimit të votuesve.

Me 5 vjet burg u dënua edhe Biljana Brishkovska- Boshkovski, ish zv/ministre e Drejtësisë, por mund të mos e vuajë dënimin nëse brenda 5 vjetësh nuk kryen veprën penale, Munir Pepiq me 1 vjet burg, Katerina Velovska me 2 vjet dënim me kusht nëse brenda 5 vjetësh nuk kryen ndonjë vepër tjetër penale, Kirill Todorovski me 2 vjet dënim me kusht nëse brenda 5 vjetësh nuk kryen ndonjë vepër tjetër penale dhe Kosta Mitroski me 3 vjet burg.

Rasti përfshin veprat penale si shoqërim kriminal, shkelje të së drejtës vote, shkelje të lirisë së përcaktimit të votuesve, ryshfet gjatë zgjedhjeve dhe votimit, shkatërrim të materialit zgjedhor dhe keqpërdorim të fondeve për financim të fushatës zgjedhore.

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

18 orë
Sot nis sesioni pranveror treditor i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në agjendë edhe Kosova
12 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
22 orë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
18 orë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
11 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
22 orë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ