Denkov: Bullgaria nuk do ta ndryshojë qëndrimin ndaj Maqedonisë së Veriut

INA
INA

28 Gusht, 2023

Kryeministri bullgar Nikolai Denkov thotë se qeveria e tij nuk ka arsye të ndryshojë qëndrimin ndaj Maqedonisë dhe pret që RMV të përmbushë detyrimet e marra me propozimin francez.

Këtë e theksoi Denkov në një intervistë për “24 çasa”, duke theksuar se vetoja u hoq duke rënë dakord për zbatimin e propozimit francez dhe se bisedimet nuk janë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, por Maqedonisë dhe BE-së.

I pyetur nëse qëndrimi bullgar ndaj Maqedonisë do të ndryshojë sepse disa politikanë në Shkup shpresojnë se mund të ndodhë presion i ri evropian ndaj Sofjes, Denkov tha se kjo nuk do të ndodh.

“Absolutisht jo. Me zbatimin e të ashtuquajturit propozim francez, si rezultat i të cilit u hoq vetoja, në fakt biseda nuk është më mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, por mes RMV-së dhe BE-së. Ajo që pritet është që fqinjët tanë të përmbushin detyrimet e marra ndaj BE-së. Nuk ka arsye për të ndryshuar qëndrimin tonë”, tha Denkov.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

veriu policia manastir

Ekskluzive/ Aksioni kundër Policisë së Kosovës jo vetëm nga serbët, të angazhuar edhe Wagner, Obraz dhe Spetsnaz

artan grubi

Grubi: Tentativë për të nxitur krizë dhe destabilizim të situatës

shkelzen-maliqi

Maliqi: Sulmuesit synonin inskenimin e një masakre ku do të vriteshin pelegrinët dhe murgjit serbë

dimitar kovacevski

Kovaçevski dënon ngjarjet në veriun e Kosovës

Afrim Bunjaku

Sot varrimi i policit Afrim Bunjaku

policia-haracine

Vrasje e dyfishtë në Maqedoni, vëllai vret vëllanë dhe kunatën

Afrim Bunjaku

Nesër ditë zie në Kosovë, në nderim të policit të vrarë

hovenier qemal minxhozi

Ambasadorët e SHBA-ve dhe Shqipërisë ndezën qirinj në nderim të policit të vrarë, Afrim Bunjaku

policia-kosoves

Edhe një sulmues i arrestuar, Policia thotë se ka hyrë në objektet përcjellëse të Manastirit të Banjskës

INFO

NA NDIQ