Denkov: Hapi vendimtar është tek pala e RMV-së për hapjen e negociatave, nevojiten ndryshimet kushtetuese

INA
INA

6 Korrik, 2023

Kryeministri bullgar Nikollaj Denkov thotë se Maqedonia e Veriut për të filluar negociatat me BE-në duhet të ndryshojnë kushtetutën, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Për momentin, hapi vendimtar është tërësisht te Republika e Maqedonisë së Veriut. Për të nisur negociatat për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian (BE), ata duhet të ndryshojnë Kushtetutën e tyre. Natyrisht, ky është një proces i vështirë për ta dhe disi i dhimbshëm. Ata duhet ta bëjnë këtë sepse është në zemër të të ashtuquajturit kompromis evropian nga viti i kaluar, bazuar në propozimin francez”, tha Denkov.

Sipas tij, “kompromisi europian” përmban edhe dispozita të tjera që duhet të ndiqen gjatë negociatave. Siç thotë ai, ligjet kanë të bëjnë me mbrojtjen e të drejtave civile të personave me identitet bullgar.

“Pra, ne do t’i zbatojmë me përpikëri këto kushte, këto udhëzime të dhëna në të ashtuquajturin kompromis evropian. Nuk kërkohet asgjë më shumë prej tyre, çështja është nëse janë gati ta kalojnë këtë proces”, tha Denkov.

Ai tha se janë të gatshëm të vazhdojmë punën e korridoreve, të rrisim shkëmbimin tregtar, kulturor, por pa zgjidhur problemin kyç nuk mund të presim rezultate serioze. Nga ana jonë, thotë ai, jemi të hapur për çdo gjë që është pozitive, shtoi Denkov.

Kryeministri bullgar ka treguar se ka biseduar me disa liderë evropianë dhe ka thënë se Maqedonisë po i dërgohen sinjale të gabuara./Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-28-22-20-50-209-edit_com.android.chrome

“Unë të kapi për fyti”, “Kur ta nxo, e shkeli në fyt”, eskalon situata në studio, nervozohet analisti Astrit Gashi

Screenshot_2023-09-28-21-52-07-885-edit_com.facebook.katana

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

albulena haxhiu3

Edhe Albulena Haxhiu i përgjigjet kryeministrit Rama

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

spartak

Avokati Ngjela zbërthen skenarët e Vuçiçit

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

INFO

NA NDIQ