Kryeministri bullgar Denkov: kryengritjen e Ilindenit nuk e filluan maqedonët, por bullgarët

ina-online
ina-online

3 Gusht, 2023

Sipas kryeministrit bullgar Nikolai Denkov, gjatë kryengritjes së Ilindenit janë bullgarët ata që kanë luftuar, jo maqedonasit.

“Kryengritja Ilinden është një ngjarje me rëndësi të madhe për kombin modern bullgar. Nuk është rastësi që bullgarët janë forca lëvizëse në kryengritjen më të madhe kundër Perandorisë Osmane në këto vende. Në zonat gjeografike të Maqedonisë dhe Trakisë Lindore në atë kohë, ato ishin pjesa më e madhe dhe më aktive politikisht në mesin e popullatës së ndryshme”, tha ai, transmeton Veçer.

Sipas tij, përmbajtjen dhe formën bullgare të kryengritjes, por edhe të gjithë lëvizjes revolucionare në Maqedoni e njohin të gjithë.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar-Osmani-OKB

Rusia tentoi ta pengojë Osmanin para Këshillit të Sigurimit, Rama nuk e lejoi

zhan

Klinika Zhan Mitrev mbetet me strukturën e vjetër të pronësisë, negociatat për partner strategjik nuk përfunduan me marrëveshje

mickoski

Mickoski: Po digjem nga dëshira për zgjedhje, do t’i fitojmë 61 deputetë

zjarr sllupçan

QMK: Janë shuar 18 zjarre në ambiente të hapura në Maqedoni

driton-nebiu

Nebiu nga ASH: Republika e Kosovës duhet të jetë prezentë në çdo forum ndërkombëtar! Zëri ynë do të jetë në funksion të Republikës së Kosovës kudo që ndodhemi!

IMG_5165

IQOS – alternativë për duhanpirësit e rritur, e zhvilluar në bazë të provave shkencore

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

mickoski

Mickoski: Po digjem nga dẽshira për zgjedhje, do ti fitojmë 61 deputetë

INFO

NA NDIQ