Denveri e shkruan historinë, shpallet kampion i NBA-së për herë të parë

Picture of INA
INA

13/06/2023

Denveri e ka shkruar historinë.

Nuggets janë shpallur kampionë të NBA-së për herë të parë në histori të tyre.

Denveri e mposhti Miamin me rezultat 94:89 në ndeshjen e pestë të finales së madhe të NBA-së për ta kurorëzuar kështu një sezon fantastik dhe të paharrueshëm.

Nuggets e shkrinë disavantazhin prej 10 pikësh në çerekun e dytë për ta mbyllur serinë finale prej 4-1 me ndeshje, shkruan “Gazeta Express”.

Heat kërcënoi ta bënte rikthimin e madh në minutat finale, por pushimi i yllit Jimmy Butler ia pamundësoi një gjë të tillë.

I udhëhequr nga MVP i NBA-së, Nikola Jokic, Denveri e fitoi titullin pas pritjes prej 47 vjetësh.

Jokic i shënoi 28 pikë dhe i pati 16 kërcime, ndërsa gjatë serisë finale e pati një mesatare prej 30.2 pikësh, 14 kërcimesh e 7.2 asistimesh.

Edhe shoku i tij i skuadrës, Jamal Murray pati formë të shkëlqyeshme me një mesatare prej 21.4 pikësh, 6.2 kërcimesh e 10 asistimesh për ndeshje në serinë finale.

Nga ana tjetër, në “Ball Arena”, Miamit nuk i mjaftuan 21 pikët e Jimmy Butler e 20 të Bam Adebayos.

TË FUNDIT
16 minuta
Mbappe kërkon durim: Për disa ditë nënshkruaj me klubin e ri
38 minuta
U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub
43 minuta
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038
45 minuta
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij
46 minuta
Leonardo Bonucci përshëndetet nga futbolli i luajtur me një video emocionuese

ME TE LEXUARA

23 orë
Finalja e Conference League/ Olympiacos-Fiorentina “luftë” për histori në Athinë
14 orë
“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian
8 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
46 minuta
Leonardo Bonucci përshëndetet nga futbolli i luajtur me një video emocionuese
45 minuta
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

LEXO MË SHUMË

ps mbappe

Mbappe kërkon durim: Për disa ditë nënshkruaj me klubin e ri

Vincent Kompany

U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub

TOPI-I-ARTE

Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

flick

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

bonucci

Leonardo Bonucci përshëndetet nga futbolli i luajtur me një video emocionuese

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

Jasir Asani

“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian

Liga e Evropes Europa League

Finalja e Conference League/ Olympiacos-Fiorentina “luftë” për histori në Athinë

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri lë pas dëmtimin, i gatshëm për Evropianin

INFO

NA NDIQ