Depresioni në shtatzëni: Kini kujdes nga këto simptoma

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Prill, 2023

Gabimisht besohet se të presësh një fëmijë është gjithmonë një kohë e lumtur. Kjo është për disa gra, por jo për të gjithë, sepse disa nëna të ardhshme mund të vuajnë nga depresioni gjatë shtatzënisë dhe të jetojnë këto muaj me ankth dhe ankth.

Simptomat

Dëshpërimi i përsëritur: dhe i vazhdueshëm, mendimet negative të vazhdueshme, pesimizmi rreth së tashmes dhe të ardhmes, ankthi dhe shqetësimi i tepruar për shëndetin e foshnjës së ardhshme janë të gjitha shenja të një çrregullimi të humorit.

Problemet me gjumin dhe oreksin: Edhe pse flenë pak dhe keq ose gjithmonë ndiejnë nevojën për të fjetur, nëse shoqërohet me një humor të trishtuar është një simptomë tipike e depresionit në shtatzëni. E njëjta gjë vlen edhe për mungesën e oreksit ose urinë e tepërt.

Apatia dhe mendimet negative: Më në fund, një gjendje e vazhdueshme të lidhura me mendimet negative rreth vetes dhe foshnjës së ardhshme, pavarësisht kontrolleve janë të gjitha pozitive dhe frika e pakontrolluar se diçka mund të ndodhë, janë një tregues i këtij çrregullimi.

Çfarë të bëni

Është e rëndësishme që gratë shtatzëna dhe ato rreth tyre të identifikojnë sa më shpejt të jetë e mundur shenjat e ndryshme që mund të sugjerojnë depresionin perinatal për të parandaluar gjendjen depresive nga zvarritja dhe duke u bërë një rrezik për shëndetin mendor të nënës dhe foshnjës së saj.

Gjëja më e mirë është të flasësh për këtë me gjinekologen ose me maminë tënde të besuar, e cila do të kuptojë dhe do të këshillojë se çfarë të bësh. Ndonjëherë mjafton të intervistosh një psikolog që e ndihmon nënën e ardhshme të kuptojë se frikat dhe ankthet janë normale dhe nuk janë ngjarje të pakapërcyeshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stresi_zemra

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Hamburger-Fast-food

Ushqimet e shpejta ju shëndoshin dhe dëmtojnë trurin

Dhembe buzeqeshje

Paralajmëron dentisti, pse s’duhet lagur brusha e dhëmbëve para se të vendosni pastën

kajsia

Kajsia, fruti i verës që pastron gjakun dhe mëlçinë

Karrota

Sekretet e panjohura të karrotës

alkool dehje

Si ndodh mbidoza e alkoolit dhe çfarë pasojash shëndetësore mund të lërë?

banane

Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse hani 2 banane në ditë

pem

Si të forconi sistemin imunitar përmes të ushqyerit

duhan

Sot Dita botërore pa duhan

INFO

NA NDIQ