Depresioni pas lindjes, ja se çfarë duhet të dini

INA
INA

02/10/2023

Humbja e oreksit, lodhje, vështirësi në atashimin me foshnjen, pagjumësia e sulmet e panikut janë disa nga karakteristikat që e përmbledhin depresionin pas lindjes te gratë.

Periudha pas lindjes është periudha më të cilën gratë mund të përballen me depresion pas lindjes shkruan Healthline, transmeton Gazeta Shneta.

Depresioni pas lindjes (PPD) mund të jetë prezent që nga momenti i lindjes së foshnjes, por që ju ndoshta mund të mos i vëreni elementet e saj.

Periudha pas lindjes, në përgjithësi përfshin 4 deri në 6 javët e para pas lindjes, dhe shumë raste të PPD-së fillojnë, po në atë kohë.

Në disa raste, simptomat e PPD-së mund të startojnë që nga shtatzënia e të jenë prezentë deri në vitin e parë të fëmijës suaj.

Deri më tani, ajo se çfarë dihet është se kohëzgjatja e simptomave të depresionit është e ndryshme dhe dallon te gratë.

Mes tjerash, kjo varet edhe nga disa faktorë rreziku, si:

-Histori të mëparshme të depresionit;

-Vështirësi në gjidhënie;

-Shtatzëni apo lindje e komplikuar;

-Mungesa e mbështetjes nga partneri apo familjarë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

ko rosvera

Tabletat e njejta, në Gjermani 5 euro, në Maqedoni 15 euro

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

hiv sida

A trajtojnë ilaçet bimore infeksionin HIV?

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

INFO

NA NDIQ