Depresioni veror: Çfarë është dhe si të njohim simptomat

Picture of INA
INA

06/07/2023

Përmendja e parë e depresionit veror në kërkimet shkencore ishte në vitin 1987, kur Dr. Rosenthal, një profesor i psikologjisë klinike në Shkollën Mjekësore të Georgetown, publikoi një raport në të cilin ai analizoi simptomat e 12 njerëzve që përjetuan depresion sezonal midis marsit dhe tetorit.

Sipas shkencëtarit, depresioni i verës është më i rëndë se depresioni i dimrit. Një tjetër ndryshim sezonal që mund të shoqërohet me depresionin veror është prania e shtuar e polenit. Përgjigja imune ndaj alergeneve si poleni prek pothuajse të gjithë trupin. Një nga mekanizmat është rritja e qarkullimit të citokinave, proteina që rregullojnë inflamacionin dhe janë të lidhura me depresionin.

Simptomat e vërejtura përgjithësisht janë:

– Çrregullime të gjumit

Nëse keni bërë 8 orë gjumë dhe papritmas keni parë një rënie dramatike të orëve, kjo mund të lidhet me depresionin veror që po përjetoni.

– Ulje e interesit për pushime dhe aktivitete

Në rrethana të tjera, do t’i kishit shijuar ato në maksimum, por tani nuk tregoni prirje për të shkuar me pushime ose për të bërë disa aktivitete që përndryshe do t’i pëlqenit.

– Lodhje

Me kalimin e ditës, a e ndjeni veten duke u lodhur gjithnjë e më shumë? Prandaj fajin e ka depresioni veror, sidomos nëse shfaqen edhe simptomat e tjera.

– Presioni social për emocione pozitive

Mund të ndiheni keq dhe të tjerët ju këshillojnë të lexoni libra shkollorë që do t’ju ndryshojnë humorin. Gjithçka gabim!

Dushet e shpeshta të ftohta dhe shëtitjet herët në mëngjes, përpara se të rritet temperatura, mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të depresionit veror.

Ndryshimi i stilit të jetesës është një mënyrë tjetër për të luftuar simptomat e depresionit veror. Për shembull, mund të filloni të ushtroheni për të çliruar endorfinë në trup, mund të provoni të zgjoheni më herët, të lejoni më shumë dritë natyrale në dhomën tuaj dhe të dilni më shumë jashtë. Në përgjithësi, nëse vëreni se diçka ju ndihmon, është mirë të vazhdoni ta bëni atë./abcnews.al

TË FUNDIT
3 orë
Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha
4 orë
Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm
2 ditë
PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?
2 ditë
Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?
7 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

ME TE LEXUARA

4 orë
Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm
3 orë
Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

LEXO MË SHUMË

cokollata zeze

Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

KAFE

Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

INFO

NA NDIQ