Deputetët e kanë vazhduar pushimin deri në javën e fundit të gushtit

ina-online
ina-online

21 Gusht, 2023

Pas mbajtjes së seancës për konfirmimin e nevojës për miratimin e ndryshimeve kushtetuese, për çka përfundoi vetëm debati i përgjithshëm, në Kuvend sipas informatave të publikuara në ueb faqen kuvendore, nuk janë caktuar seanca të trupave punues ose seanca plenare.

Sot janë mbajtur vetëm dy konferenca për shtyp dhe atë të grupeve të deputetëve të VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së.

Nga Kabineti i kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi thonë se ai është në punë dhe se mban mbledhje dhe takime në kuadër të angazhimit punues.

Në kooordinimin që është mbajtur më 17 gusht është arritur marrëveshje që aktivitetet dhe mbajtja e seancave të komisioneve dhe trupave punues të vazhdojnë në javën e fundit të gushtit. Ndërsa seanca e parë e ardhshme, sipas informatave të Xhaferit, do të caktohet për 5 shtator.

Deputetët janë kthyer në punë për seancën e caktuar për 18 gusht, që ka të bëjë me ndryshimet kushtetuese, ndërsa zyrtarisht pushimin vjetor e kanë filluar pas Ilindenit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Persona të caktuar nuk do të përfitojnë nga amnistia! LSDM do të ndërhyjë me amendamente

denari-756x420-696x387-1

Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Maqedoni_Bullgari_1

Grupet punuese eksperte të RMV-së dhe Bullgarisë dje kanë mbajtur takim, në fokus realizimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

kontrolloret-ajror-MK-1130x635-1-696x391

Kontrollorët e trafikut ajror në Maqedoni paralajmërojnë grevë më 12 tetor

kiro gligorov atentat-696x440

28 vjet nga atentati ndaj presidentit Kiro Gligorov

evn-fatura

LSDM: Çmimi i rrymës nuk do të rritet, po kthehet tarifa e lirë ditore nga dhjetori

kuvendi parlamenti

Propozim-rregullorja e re e Kuvendit të RMV-së sot para deputetëve

spital-1130x635-1-696x391

Një fëmijë 17 vjeçar me autizëm i lidhur me zinxhir në spitalin psikiatrik në Demir Hisar

mepso

Pezullohet kompania diskutabile, MEPSO-s i merrte energjinë elektrike pa e paguar

INFO

NA NDIQ