Deputetët e Kuvendit të RMV-së sot i kthehen punës, janë caktuar disa seanca

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Deputetët nga sot po kthehen në punë pas festave të Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve. Sot janë caktuar seancat e dy komisioneve parlamentare, ndërsa nesër duhet të mbahet seanca e parë plenare e këtij viti.

Sot pritet të bëhet koordinimi i rregullt i kryetarit të Kuvendit me koordinatorët e grupeve parlamentare.
Seanca duhet të mbahen nga Këshilli Kombëtar për Eurointegrim dhe Komisioni i Mbrojtjes dhe Sigurisë.

Anëtarët e Këshillit Kombëtar për Eurointegrime do të dëgjojnë Programin dhe prioritetet e Presidencës suedeze me Këshillin e Bashkimit Evropian për periudhën janar-qershor 2023, dhe në seancën e Komisionit për Mbrojtje dhe Siguri do të dëgjojnë Propozimin – Vendimin për të dërguar pjesëtarë të Ushtrisë për pjesëmarrje në operacionin ndërkombëtar të Bashkimit Evropian “ALTEA” në Bosnje dhe Hercegovinë (maj 2023 deri në nëntor 2023).
Seanca e parë parlamentare e këtij viti është planifikuar të mbahet nesër. Në rendin e ditës së propozuar të seancës së 99-të janë 15 pika, kryesisht ligje në leximin e parë dhe të dytë.

Vitin e kaluar Kuvendi ka mbajtur 39 seanca të reja, së bashku me vazhdimet e 50-ve të mëparshme. Tetë seanca janë mbajtur për çështje parlamentare, katër fjalime nga mysafirë të huaj dhe një nga presidenti i shtetit.

Në këto 39 seanca në rendin e ditës janë miratuar 290 pika, prej të cilave 190 janë shqyrtuar dhe 100 të pashqyrtuara.

TË FUNDIT
1 min
Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin
25 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
28 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
41 minuta
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
1 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

19 orë
Mickoski i përgjigjet Ahmetit: Mos bëjë si fëmijë i lazdruar
1 ditë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
13 orë
Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)
22 orë
Fronti Europian në opozitë? Shaqiri: 130 mijë votues do ta mbrojnë të drejtën e tyre në çdo mënyrë, në çdo formë! Presim dorëzimin e mandatit
2 orë
Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

LEXO MË SHUMË

Borell

Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

vulin

Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

INFO

NA NDIQ