Deputetët e miratuan Ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit penal

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Kuvendi sot në kuadër të vazhdimit të seancës së 99-të miratoi Ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit penal, të propozuar nga Qeveria.

Është miratuar edhe Ligji për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian për aktivitetet operative që i kryen Agjencia evropiane e rojës kufitare dhe bregdetare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Deputetët miratuan edhe Vendimin për dërgimin e pjesëtarëve të Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut për të marrë pjesë në operacionin ndërkombëtar të Bashkimit Evropian “ALTEA” në Bosnjë dhe Hercegovinë (maj 2023 deri në nëntor 2023).

Në seancë u mbështetën edhe tri kërkesa për interpretim autentik – të nenit 230 paragrafi (1) të Ligjit për sigurim pensional dhe invalidor, të nenit 128 të ligjit për marrëdhëniet e punës, si dhe të nenit 22, 26 dhe 31, të Ligjit për planifikim urbanistik.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, e ndërpreu seancën këtu dhe tha se deputetët do të njoftohen më tej për vazhdimin e saj.

Vazhdimi i seancës së 84-të është duke u zhvilluar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ