Deputetët e Serbisë po kërkojnë përgjigje nga Vuçiqi: Çfarë ka ndodhur në Banjskë, Radoiçiq është hero apo terrorist?

INA
INA

26/10/2023

Organi rregullator për mediat elektronike në Serbi nuk funksionin sic duhet. Kjo është arsyeja që sipas deputetes së Kuvendit serb Dragana Rakiq, sipas ligjeve dhe Kushtetutës, “ai mbronte dhe vahdon ti mbrojë interesat e ngushta të pushtetit dhe të ish-presidentit të SNS-së, Aleksandar Vuçiq”.

“Kjo është arsyeja pse REM u shkakton dëme të mëdha qytetarëve sepse nuk janë të informuar mirë. Pra, për shembull, për tragjedinë që ndodhi në Banjskë, ne nuk e dimë se çfarë ka ndodhur atje. Radoiçiq është hero apo terrorist? Qytetarët jo Dijeni se konflikti i armatosur në Banjskë ishte temë e një seance në Parlamentin Evropian dhe se u diskutua seriozisht për vendosjen e sanksioneve ndaj vendit tonë”, theksoi ajo.

Deputeti deklaroi se qytetarët nuk kanë informacione për jetën e tyre të përditshme, si pjeshkët e helmuara nga Kroacia, se janë kthyer edhe patatinat e helmuara dhe se pyesin se ku ka përfunduar ai ushqim.

Miladinoviq: Mediat në Serbi shërbejnë për të errësuar realitetin e qeverisë

Deputetja Sanja Miladinoviq tha se mediat i shërbejnë pushtetit aktual në Serbi për të errësuar realitetin në vend.

“Mediat ju shërbejnë për të errësuar faktin se standardi i jetesës në Serbi është i ulët, se punëtorët, arsimi dhe shëndetësia po poshtërohen. Për të errësuar faktin se gjyqësori është uzurpuar, natyra shkatërrohet. Përmes mediave, qytetarët e Serbia dëgjon premtime të rreme me qëllim që të krijojë një imazh se ata vërtet jetojnë në kohën e artë që ju flisni, por vetëm ju jetoni në atë epokë të artë”, theksoi deputeti.

Ajo shtoi se media shërben për të mbajtur sa më gjatë pushtetin në pushtet.

“Ju shpërndani informacione të rreme, manipuloni dhe kështu mbijetoni, në vendet e zhvilluara dhe demokratike është normale që opozita dhe qeveria të kenë duele, të ballafaqohen me opinione dhe qytetarët të vendosin vetë se kë do të zgjedhin në zgjedhje. “, theksoi Miladinoviq.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ZHAKU

Jo bashkëshorti, ja kush është fajtor për vrasjen e Liridonës sipas Zhakut

Liridona ademaj

Detaje të reja për vrasjen makabre, Granit Plava sillej në oborrin e restorantit ku po darkonin Liridona dhe Naimi, rrugës ndërruan veturat

IMG_6974

“Me pas ditë që e ka bo djali jem atë ditë, ai sot s’ish gjallë” – Babai i Naim Murselit flet pasi arrestimit të djalit të tij(VIDEO)

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

Këshilltari i Pacollit zbulon detaje për të ardhurat, bizneset dhe punën e Naim Murselit

zhvarrosje liridona

Zhvarroset trupi i Liridona Ademajt – Dalin detaje të reja nga krimi mizor

zhvarrosje liridona

Zhvarroset Liridona Ademaj

spajiq

Mali i Zi: Fillon regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë

haga

Përpjekje për të ndërhyrë tek dëshmitarët – ZPS njofton se Thaçit, Veselit e Selimit u kufizohen kontaktet dhe komunikimet

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Fillimisht e pranoi më pas e mohoi, përfshirja e Murselit në vrasjen e Liridonës

INFO

NA NDIQ