Deputetët njëzëri votuan formimin e Komisionit Anketues për Onkologjinë

INA
INA

20/09/2023

Njëzëri, me 82 vota pro, deputetët e shumicës dhe opozitës mbështetën nismën për formimin e Komisionit Hetimor për skandalin në Klinikën e Onkologjisë, përcjell TV21. U votua dy javë pas propozimit të opozitares VMRO-DPMNE për themelimin e këtij Komisioni. Deputetët e qeverisë thanë se janë për zbardhjen sa më të shpejtë të rastit nga ana e institucioneve, ndërsa opozita akuzoi se po të ishin të ndershëm do të kishin dhënë dorëheqje deri më tani dhe po kërkojnë përgjegjësi politike.

Komisioni do të ketë 13 anëtarë dhe në të shumica prej gjashtë deputetëve, përfshirë edhe presidentin, do të jenë nga VMRO-DPMNE, katër nga LSDM, dy nga BDI dhe një nga Aleanca. Komisioni hetimor do të ketë të drejtë të propozojë dëshmitarë, ekspertë të cilët do të japin deklarata para deputetëve lidhur me rastin dhe brenda një muaji duhet të dorëzojnë raport në Kuvend sipas të cilit do të përcaktohet edhe përgjegjësia politike.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ali-ahmeti-sllupcan

Tropoja e shpallë “Qytetar Nderi” Ali Ahmetin

IMG_6975

Ferati: Ja kush qëndron pas protestave kundër paraleles shqipe në Çashkë

ZHAKU

Jo bashkëshorti, ja kush është fajtor për vrasjen e Liridonës sipas Zhakut

Liridona ademaj

Detaje të reja për vrasjen makabre, Granit Plava sillej në oborrin e restorantit ku po darkonin Liridona dhe Naimi, rrugës ndërruan veturat

Talat Xhaferi3

Xhaferi: Autoritetet ta zbardhin deri në fund rastin me Vanjën

ndertim

Në Maqedoni hipotekat ulen, ndërtimet dhe kreditë nuk ndalen

vrasesit vanja palevski

Palevski kishte disa akuza penale

IMG_6973

Ky është babai i 14 vjeçares së vrarë në Shkup duke e sjellur në gjykatë

IMG_6974

“Me pas ditë që e ka bo djali jem atë ditë, ai sot s’ish gjallë” – Babai i Naim Murselit flet pasi arrestimit të djalit të tij(VIDEO)

INFO

NA NDIQ